Lisans Koleji büyük başarı

Özel Lisans Koleji 2020-2021 eğitim döneminde %50 büyük bir başarı ile eğitim kalitesiyle herkesi şaşırttı. Celal Çiftçi Sağlık Lisesi öğrencilerini bünyesine alan Lisans Koleji sağlık lisesi öğrencilerine v...

 Lisans Koleji büyük başarı

30.07.2021 - 12:31

Güncelleme : 30.07.2021 - 12:31

Özel Lisans Koleji 2020-2021 eğitim döneminde %50 büyük bir başarı ile eğitim kalitesiyle herkesi şaşırttı. Celal Çiftçi Sağlık Lisesi öğrencilerini bünyesine alan Lisans Koleji sağlık lisesi öğrencilerine verdiği bir(1) yıllık gibi kısa süreli bir eğitimle öğrenciler YKS’de %50 başarı göstererek hayallerindeki okullara gitmeyi hak kazandı. Şanlıurfa bir ilki gerçekleştiren Lisans Koleji farkını ve kalitesini kanıtladı.

2013 yılında Celal Çiftçi Sağlık Lisesi ile başlayan eğitim öğretim hayatımızda edindiğimiz tecrübe ve birikimle Lisans Koleji olarak yolumuza devam ediyoruz. Dokuz yıl boyunca gösterdiğimiz başarı ile yenilikçi ve öncü yönümüzle Şanlıurfa’nın eğitim hayatını canlandırmaya ve gençlerimizin hayallerini gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Profesyonel bir eğitim sistemi ile alanında uzman öğretmenlerle eğitim alanında özgün, yaratıcı, yenilikçi bir anlayışla geleceğimizin teminatı gençlerin ders başarısını önemsediğimiz kadar onların kişisel gelişimini de önemsiyoruz. Yani gençlerin ayakları üzerinde durabilmeleri, kendi kendilerine karar alabilmeleri, kendi kendilerine ders çalışabilmesi, kendilerine hedef ve amaçlar belirleyebilmesi bütün bunları içine alana sorumluluk bilincini oluşturmayı hedefliyoruz.

Derslerinde başarılı ve hayata sorumluluk bilinciyle bakan gençlerin varlığı en büyük arzumuzdur. Ailelerinde bu konuda ciddi beklentiler içinde olduğunu biliyoruz. Maalesef eğitimde bu denge ihmal ediliyor. Gençler sınav odaklı bir anlayışın kurbanı olarak hayata yabancılaşıyor ve aldıkları eğitimi hayata yansıtamıyorlar. Eğitimde gördüğümüz bu eksikliği ortadan kaldırmak için uygulamalı bir eğitim anlayışını benimsediğimizden örneğin Fen derslerini yani fizik, kimya, biyoloji gibi dersler için laboratuvar oluşturduk. Böylece dersler öğrenciler için soyut ve anlamsız olmaktan çıkacaktır. Uygulamalarla soyut dersler somut hale gelip akılda kalıcı hale dönüşecektir. Tabii bu sadece sayısal dersler için geçerli değildir. Oluşturduğumuz kulüplerle gençlerin kendini ifade edebilmesi, özgüven kazanması, kararlar alabilmesi, sosyalleşerek kendini tanımasını kolaylaştıracağız. Örneğin: edebiyat kulübümüzle gençlerin düşünce, duygu ve hayal dünyasını zenginleştirmenin yanında okuduğunu anlama, yorumlama, analiz etme ve değerlendirme yapabilmeyi öğrenecekler. Hızlı okuma ve hızlı anlamaya yönelik pratiklerimizle öğrenciler hem kendilerini ifade edecek hem de sözel derslerde okuduklarını anlamada sorun yaşamayacaklar.

Gençlerin başarısının sırrı ve bizim üzerinde titiz, hassas olduğumuz konu sistematik ve planlı bir takip ve ilgidir. Takip ve ilgi eğitimde başarısı tartışılmazdır. Bizde bu sistemi eğitime danışman öğretmen ve rehberlik servisi ile hayat veriyoruz. Danışman öğretmen ve rehberlik servimizden bahsedecek olursak:

Lisans koleji olarak eğitimde kaliteyi sağlamak ve artırmak adına için Danışman Öğretmenlerimizle öğrencinin eğitim öğretimi ve kişisel gelişimini doğrudan yani birebir takip eden, sürekli takip edeceğinden öğrencinin sorunlarını hızlı ve zamanında tespit edecek, öğrencinin sorununa yerinde ve yine bir şekilde çözümler üretecektir. Böylece öğrencinin eksikleri ve sorunları üst üste birikmeyecek ve çıkılmaz hale dönüşmeyecektir.

Lisan koleji olarak eğitimi genelleştirmeyi uygun bulmuyoruz. Nasıl ki her insan farklıdır, diyoruz. Öyleyse her öğrenci de farklıdır. O zaman her öğrenciye yönelik eğitim projeleri üretmeliyiz. Öğrenciler kalabalık ve genel bir eğitimin içinde kaybolmasını istemiyoruz. Biz de bu zor durumu danışman öğretmen sistemi ile aşacağız.

Danışman öğretmen öğrenciye hedef belirlerken sürekli veliyi bilgilendirecek, bilgi alışverişi için olarak iki yönlü hareket edecektir. Ondan dolayı günlük, haftalık ve aylık veli görüşmeleri gerçekleştirecektirler.

Tabii eğitimin vazgeçilmezi ve kalbi olan rehberlik hizmetlerimizle öğrencinin kişisel gelişim, kariyer ve eğitime dair her konuda öğrencinin yanında olacaktır. Danışman öğretmenle birlikte öğrencinin başarısının artıracak çalışmalar yapacaktır. Sadece öğrenciler değil velilere yönelik bilgilendirici seminerler düzenleyerek velilerin içinde çıkamadığı konular ve çocuklarına yardımcı olacaktır. Böylece veli öğrencinin eğitiminden kopuk durmayacak aksine eğitimin içinde bir parçası olacaktır. Okuldaki rehberlik kadar evde velilerin öğrenciye olan tutumu, yaklaşımı da çok önemlidir. Görüldüğü gibi eğitim sadece okuldan ibaret değildir. Bizim kadar aile desteği de önemlidir, belki bazı konularda okuldan daha önemlidir. Dolaysıyla biz bunu önemsiyoruz ve bu eksikliği dönem içinde velilerimizde kapatmayı hedefliyoruz.

Rehberlik hizmetleri bir pusula görevi görerek öğrencinin nasıl yol alması gerektiği konusunda önemli bir rol oynayacaktır. Kısacası rehberlik hizmetleriyle öğrenciye ve veliye pusula olmayı hedefliyoruz. Eğitim süreci içinde çalışmalarımızla ne demek istediğimizi daha iyi anlaşılacaktır.

Dersliklerimizdeki öğrenci sayısının sınırlı olması öğrencinin dersi daha iyi dinlemesi ve anlamasını kolaylaştıracaktır. Buna rağmen biz öğrencilerin derslerinin yanında birebir ders çalışmalar ve etütlerle takviye edeceğiz. Daha önce de belirttiğimiz gibi biz öğrencinin kendi kendine ders çalışmasını önemsiyoruz ve bu konuya yönelik çalışmalarımız olacaktır. Öğrencinin takıldığı konular, çözemediği sorular ve geriye dönük unuttuğu konuları birebir ve etütlerle telafi edip, pekiştireceğiz. Böylece öğrencinin öğrenme yolunu sürekli açık tutacağız.

LGS ve YKS Sınavları,

Pandeminin  gölgesinde liseye ve üniversiteye hazırlanan öğrenciler zorlu bir süreci geride bıraktı. Okulların pandemi nedeniyle eğitime ara vermesi öğrencilerin ve velilerin üzerinde olumsuz etkiler bıraksa da 2021 yılında LGS’ye 1 milyon 243 bin, YKS’ye başvuran aday sayısı TYT oturumu için 2 milyon 592 bin 390, AYT oturumu için 1 milyon 781 bin 678, YDT oturumu için 130 bin 491 kişi oldu. civarında katılım oldu. Öğrencilerin hayallerindeki üniversiteyi kazanmak için iyi bir lisede ve üniversitede eğitim almanın ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyoruz. Öğrencilerin bu yoldaki emeklerinin karşılığının almasını diliyoruz. Öğrenciler istedikleri liseye ve üniversiteye geçiş yapmanın arifesindeler. Dileğimiz bütün öğrencilerin arzu ettikleri okulları kazanmasıdır.

Bilindiği gibi sınavlar giderek zorlaşmakta ve ezber mantığı bir kenara bırakılmaktadır. Yeni nesil sorularla öğrencilerin bilgilerini en iyi ve doğru şekilde kullanması istenmektedir. Geçtiğimiz LGS’de ve YKS sorularla öğrencilerin mantık muhakemesine dönük olmuştur. Örneğin: Türkçe soruları “sözcükte, cümlede ve paragrafta anlam”, “grafik yorumlama/okuma” şeklinde olmuştur. Yine matematik sorularının yeni nesil beceri temelli soru tarzına uygun görsellerle zenginleştirilmiştir. Analitik düşünceye dayalı sorulardan oluşmuştu. Bu iki önemli dersin sınavdaki soru tarzı diğer dersler içinde geçerli bir yaklaşımla sorular çıktı. Bu da bize gösteriyor ki sınavlar okuduğunu anlama, yorumlama, değerlendirme, analiz etme becerileri istemektedir. Salt bilgi tarzı sorular artık neredeyse sorulmuyor. Öğrenciden istenen bildiğini yorumlayabilmesidir. Okuduğunu anlamasıdır. Öyleyse bize düşünde ezberden uzak, anlamaya dayalı bir eğitim anlayışıdır. Lisans Koleji sınavlara hazırlık konusunda yeni nesil soruların öğrenciden istediği doğrultuda bir eğitim politikası geliştirmiştir. Biz de ezberci bir mantıktan uzak öğrencilerin okuduğunu anlayan ve analitik bir beceri kazandırmaktır. Şanlıurfa’da bu konudaki eksiklikleri gördük ve eksikleri gidermeyi kendimize hedef edindik ve eğitim misyonumuzu ve kadromuzu oluşturduk. Tecrübeli eğitim kadromuzla öğrencilerin hayalindeki üniversiteye hazırlıyoruz.

Konuyu toparlayacak olursak biz öğrencinin dersler kadar hayata hazırlamayı amaçlıyoruz. Öğrencinin kişisel gelişimi ve kendine koyduğu hedeflerle dersler iç içe bir eğitimle sorumluluk sahibi ve değerler eğitimiyle geleceğe hazırlayacağız siz değerli velilerle. Ne istediğini bilen, bilinç bir gençlik için lisans koleji üstüne düşen sorumlulukları zevkle yerine getirecektir. Daha güzel bir gelecek kurma yolunda siz velilerimizi yanımızda görmek bizi mutlu edecektir.

Sabırla dinlediğiniz için teşekkür ederim. Detaylı bilgi almak ve merak ettiğiniz konularda sizi seve seve yardımcı olacağız.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın