İşte o mucizevi meyve

Frenk üzümü kan dolaşımının sağlıklı olması, genel sağlığın da o denli iyi işlemesi anlamına geliyor. Beslenme sistemi ise bu noktada kilit noktas...

 İşte o mucizevi meyve

27.06.2022 - 8:19

Güncelleme : 27.06.2022 - 8:19

Frenk üzümü kan dolaşımının sağlıklı olması, genel sağlığın da o denli iyi işlemesi anlamına geliyor. Beslenme sistemi ise bu noktada kilit noktası olarak öne çıkıyor. Bazı meyvelerde bulunan antosiyanin içeriği, kan basıncı değerlerini dengeli bir aralıkta tutmaya yardımcı olarak genel sağlığı iyileştiriyor.

Kişinin uzun bir yaşam sürme şansını belirleyen çok sayıda faktör vardır , ancak iyi bir beslenme sisteminin önemi ne kadar vurgulansa azdır. Meyve ve sebzeler, yüksek konsantrasyonlarda antioksidanlar sayesinde uzun ömürlülüğü artırmaya özellikle meyillidir. Bir çalışmada, araştırmacılar frenk üzümünün önemli niteliklerini ve bunların arter sağlığı üzerindeki etkilerini ortaya çıkardı. Egzersiz Fizyolojisi Profesörü Mark Willems’e göre, bir haftalık alım bile genel kan dolaşımı için ikna edici sonuçlar sunabilir ve vücudun saatini 10 yıl geriye döndürmeye yardımcı olabilir.

Profesör Willems, 2013’ten beri Yeni Zelanda frenk üzümü antosiyaninini inceliyor ve sağlıklı dolaşımın, hayati organların en iyi işlevini korumak için uzun ömürlülüğün anahtarı olduğuna dair kanıtları sağladığını belirtti. Chichester Üniversitesi’nde yürütülen çalışma, frenk üzümünün kardiyovasküler sağlık için ikna edici faydaları konusunda büyük bir atılım yaptı. Araştırmacılar, frenk üzümü özü takviyesi alımının, kas kasılması sırasında ana arter kan akışını yüzde 45’e kadar artırdığını gözlemledi. Klinik olarak önemli değişiklikler sadece dört ila yedi gün arasında gözlendi.

Kan akışını teşvik edici etkiler, arterleri genişleten ve böylece kaslara, dokulara ve diğer hayati organlara dolaşımı artıran antosiyaninlere indirgendi. Profesör Willems, “Antosiyaninin görünen ömrü boyunca sağlığı etkilemek için anlamlı potansiyelinin yüzeyini kazıyoruz” diye ekledi. Profesör Willems, “Bir şekilde frenk üzümü bileşikleri kan damarlarını daha sağlıklı ve genç yapıyor” açıklamasında bulunuyor. Frenk üzümü ekstraktının alım kolaylığının, kan damarlarımız üzerinde faydalı bir etki sağlamak için koruyucu bir ilaç olarak hareket edebileceği önemli bir bulgudur” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın