“TOKİ, EN PAHALI KONUTLARI ŞANLIURFA’DA SATIYOR”

Demokrat Parti Şanlıurfa İl Başkanı Mustafa Polat, TOKİ Şanlıurfa’da Türkiye’nin en pahalı konutlarını sattığını iddia etti.Başkan Polat TOKİ’nin, yaptığı evler nedeniyle vatandaşı mağdur ettiğini savund...

 “TOKİ, EN PAHALI KONUTLARI ŞANLIURFA’DA SATIYOR”

04.08.2021 - 14:03

Güncelleme : 04.08.2021 - 14:03

Demokrat Parti Şanlıurfa İl Başkanı Mustafa Polat, TOKİ Şanlıurfa’da Türkiye’nin en pahalı konutlarını sattığını iddia etti.

Başkan Polat TOKİ’nin, yaptığı evler nedeniyle vatandaşı mağdur ettiğini savundu.TOKİ’nin maliyetinin çok üzerinde konut satışı yaparak, hak sahiplerine fahiş fiyatlarla konut satmaya çalıştığını belirten Polat, “Urfa’da dar gelirli ve alt gelir grubunun peşin ev alamadıkları içinmecburen taksitli TOKİ konutlarını alıyor.TOKİ ise maliyetinin çok çok üzerinde ev satarak vatandaşları borçlandırılmıştır.” dedi.

TOKİ’nin fahiş fiyatlarıba isyan eden Demokrat Parti Şanlıurfa İl Başkanı Mustafa Polat sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:”Bugün Şanlıurfa ‘ da daire fiyatları ve ev kiraları ateş pahası diye bir yazıyı yazıp facebook sayfamda paylaştıktan sonra Karaköprü Maşuk TOKİ ‘ de oturan vatandaşlarımız bizi aradı.

Bize söyledikleri sözleri üzerine biraz araştırma yaptık ki gerçekten dedikleri gibi Türkiye ‘ nin hiç bir yerinde TOKİ konutları şanlıurfa kadar pahalı değil.

Maalesef TOKİ en pahalı konutlarını Şanlıurfa ‘ da satmaktadır.

Bazı vatandaşlarda şunu ifade ettiler ” Kuralarımız çekildi anahtarlarımızı aldık besmeleyle kapıyı açarak içeri girir girmez bir hayal kırıklığı yaşadık ķırık ve dökük malzemelerle karşılaştık işçilik sıfır, bazı kapılar kilitlenmiyordu, küvetleri ķırık, su ve kanalizasyon tesisatı sıkıntılı ve iç donanımı eksiklerle dolu idi borçlanarak cebimizden epey masraf yaptık ” dediler

Şanlıurfa ‘ nın yaşam tarzına uymayan bir şekilde dizayin edilmiş.

Bir emekli arkadaş ” 2+1 70 metre kare yapılmış banyonun için de tuvalet ve lağabo yapmışlar .

Devletin hazine arazisi para da vermiyorlar alanda büyük 5 metre kare daha fazla yapsalardı tuvalet banyonun dışında olsaydı iyi olmaz mıydı” dedi

Sözde düşük bütçeli sabit ve dar gelirli ailelere konut yapan TOKİ geçenlerde sattığı dairelerin fiyatları KDV ve diğer girdilerle birlikte yaklaşık 1 milyonu buluyor.

Yıllardır rant çevrelerinin ve müteahhitlerin yüksek fiyatla satığı ev ve iş yerlerine TOKİ ‘ de uydu.

Yine Maşuk TOKİ konutlarında oturan vatandaşların beyanlarına göre her 6 ayda bir memur kat sayısına göre ödediğimiz aylıklara zam yapılıyor ve bazı yandaşları memnun etmek için bir idare oluşturulmuş her ay bizden yüksek aidatlar alıyorlar.

Her yıl aylıklarımızı ödediğimiz göre borcumuz azalmıyor ve gittikçe yükseliyor böyle giderse 20 sene TOKİ ‘ ye köle olacağız ” diyorlar burada basın sitesi var onlara da durumu arz ettik onlarda aynı durumda AKP Milletvekillerine ve yetkililere söylediler bir netice çıkmadı biz fiyatlardan indirim istiyoruz ” diyorlar

Başta muhalefet partileri ve Milletvekilleri, STK ‘ leri şanlıurfa TOKİ konutları konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz. ” dedi.

 

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın