KURBANLIKLAR SAHİPLERİNİ BEKLİYOR

Kurban Bayramına kısa bir zaman kala Şanlıurfa’da kurbanlıklar görücüye çıkmaya başladı.Besiciler, Kurban Bayram öncesi hayvanlarını Eyyübiye ilçesindeki Türkiye'nin en büyük hayvan pazarlarından biri ol...

 KURBANLIKLAR SAHİPLERİNİ BEKLİYOR

12.07.2021 - 11:23

Güncelleme : 12.07.2021 - 11:23

Kurban Bayramına kısa bir zaman kala Şanlıurfa’da kurbanlıklar görücüye çıkmaya başladı.

Besiciler, Kurban Bayram öncesi hayvanlarını Eyyübiye ilçesindeki Türkiye’nin en büyük hayvan pazarlarından biri olan canlı hayvan pazarına getirmeye başladı.

Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Çiftçi, Geçen kurban bayramına oranla kurbanlık fiyatlarının arttığını belirterek, kurban alacakları biran önce hayvanlarını seçmek için hayvan pazarlarına beklediklerini belirtti.

Hayvancılığın önemli merkezlerinden Şanlıurfa’da, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarlarında ve hayvan satışı yapılan ahırlarda hareketlilik artmaya başladı.

Şanlıurfa’da, uzun ve zahmetli bir sürecin ardından hayvanlarını kesime hazır hale getiren besiciler, emeklerinin karşılığını alabilmek umuduyla kurban bayramında iyi bir satış yapmak için müşterilerini beklemeye başladılar.

Şanlıurfa canlı hayvan borsası küçükbaş kurban satış fiyatları açıklandı. Yapılan açıklamaya güre geçen yıla oranla yüzde 25-30 arasında fiyat artışı gözlendi.

Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı Dernek Ve S.S Küçükbaş Hayvancılık Besi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi yönetimi toplanarak Şanlıurfa için küçükbaş hayvan kurban fiyatları belirlendi.  Yapılan açıklamaya göre  bu fiyatlar kurban bayramı  dolayısıyla  hava sıcaklığı göz önünde bulundurarak ve fire olmasıyla sebebiyle  besici ve satıcıların  emeği alın terin hakkını korunmasına adına  açıkladığımız fiyatlar satıcı ile alıcı arasındaki. Alışverişi kolaylaştırmak adına yardımcı olacaktır. Denildi.

TÜM URFALILARI BEKLİYORUZ.

Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Çiftçi, Şanlıurfalı vatandaşların yavaş yavaş kurbanlık almak için kendilerine gelmeye başladığını belirterek, Geçen yıla göre Kurbanlık büyükbaş ve küçükbaş hayvan fiyatları azda olsa arttı. Arada az bir oynama olmuş olabilir oda yükselen yem fiyatlarından dolayı küçükte olsa bir oynama var. Kurbanlık hayvan satışlarımız zaman olmasına rağmen iyi durumda.

BÜYÜKBAŞTA FİYAT 11 BİN TL DEN BAŞLIYOR

Kurbanlık fiyatları büyükbaşta 11 bin TL’den başlıyor 20 bin TL’ye kadar, küçükbaşta ise 1.5 TL’den 2 bin TL ye kadar her bütçeye göre kurbanlık var.

Toklu, koç ve boğalara rağbet gösteren vatandaşlar, hayvanları satın alırken, önce küpe ve aşılarına dikkat ettikten sonra sıkı pazarlıklar yapılıyor.

Kurbanlık almak için gelen vatandaşlar ise daha çok fiyatlar konusunda bilgi edinme telaşı yaşıyor. Kurbanlık hayvan almak için gelen vatandaşlardan bazıları hayvanın kilosunu tespit etmeye, bazıları da dişlerinden yaşını anlamaya çalışıyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın