Uzmanlar, iki bölgeyi 7’den büyük depreme karşı uyardı!

Uzmanlar, iki bölgeyi 7'den büyük depreme karşı uyardı!
 Uzmanlar, iki bölgeyi 7’den büyük depreme karşı uyardı!

19.02.2024 - 13:43

Güncelleme : 19.02.2024 - 13:43

Uzmanlar, iki bölgeyi 7’den büyük depreme karşı uyardı!

Ünlü Fransız Jeolog Xavier Le Pichon’un öğrencileri Pierre Henry ve Romain Bousguet, Bingöl ve Marmara’da 7.2- 7.4 büyüklüğünde bir deprem olabileceğini söyledi.

Fransız Deprem uzmanları Pierre Henry ve Romain Bousguet, Bingöl çevresi ve Marmara Bölgesi için deprem uyarısında bulundu.

Silivri- İstanbul arasında 7.2- 7.4 büyüklüğünde bir deprem olduğunu söyleyen yer bilimcileri, Bingöl’de de büyük bir deprem beklendiğini ancak Maraş’taki kadar büyük olmayacağını belirtti.

 

“DENİZDE BİR DEPREM İHTİMALİ VAR”

Halk TV’nin haberine göre uzmanlar şu açıklamayı yaptı: “Maraş ve Elazığ’da yaşanan depremlerin ardından Bingöl’de de büyük bir deprem bekleniyor. Bingöl’de beklenen depremin Kahramanmaraş’takinden daha küçük olması öngörülüyor. Ölüdeniz fay hattı üzerinde denizde bir deprem ihtimali var.

En muhtemel senaryo Silivri- İstanbul arasında 7.2- 7.4 büyüklüğünde bir deprem. Marmara adaları segnemti de depremden etkilenebilir. 7’nin üzerinde deprem olabilir.

FAY HATLARININ TEKRAR KIRILMA İHTİMALİ VAR

912 Ganos ve 1999 İzmit depremlerinde kırılan fay hatlarının da tekrar kırılma ihtimali var. Bu durumda Adalar, İzmit ve Ganos’ta da 7’nin üzerinde deprem olabilir.

3 SAAT ARAYLA BİLE OLABİLİR

Silivri- İstanbul hattında son kırılma 1766’da gerçekleşti ve 3 ay arayla iki büyük deprem meydana geldi. Bu da gelecekteki depremlerin 3 saat arayla bile olabileceğini gösteriyor.”

Öte yandan, uzmanlar deprem bölgelerinde yaşayanlara sağlam binada oturmaları ve deprem öncesi ve sonrası için acil durum planı yapmaları önerisinde bulunmaya ise devam ediyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın