Şanlıurfa’dan geçiyor, 3 ülkeye hayat veriyor!

Şanlıurfa’dan geçiyor, 3 ülkeye hayat veriyor!
 Şanlıurfa’dan geçiyor, 3 ülkeye hayat veriyor!

02.01.2024 - 16:10

Güncelleme : 02.01.2024 - 16:10

Şanlıurfa’dan geçiyor, 3 ülkeye hayat veriyor!

Şanlıurfa’dan Suriye’ye oradan Irak’a ulaşan Fırat Nehri, 3 ülkeye hayat veriyor. Ortadoğu’nun en uzun akarsuyu olarak bilinen Fırat Nehri, Basra Körfezi’nde son buluyor.

Fırat Nehri, geçtiği Türkiye, Suriye ve Irak’taki kentlere hayat veriyor. Ortadoğu’nun en uzun akarsuyu olarak bilinen Fırat Nehri, yaşam alanı olarak tarih boyunca sürekli “su kenarı” arayan insanoğlunu adeta ihya ediyor.

Vatandaşların en önemli yaşam kaynağı olan Fırat, yüksek dağ, ova ve vadileri yararak sırasıyla Erzincan, Tunceli, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Gaziantep ve Şanlıurfa illerindeki verimli toprakları suyla buluşturuyor.

Türkiye Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi konumunda olan GAP sayesinde sağlanan imkanlarla Fırat Nehri, en çok katkıyı ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki illere veriyor. Şanlıurfa, Gaziantep ve Adıyaman illerinin coğrafi sınırını da belirleyen Fırat Nehri üzerinde Atatürk, Keban, Karakaya, Birecik ve Karkamış barajları bulunuyor.

2 bin 800 kilometreyle Ortadoğu’nun en uzun akarsuyu konumuna sahip olan Fırat Nehri, maddi ve manevi öneminin yanı sıra geçtiği bölgeleri sosyal ve kültürel açıdan da etkiliyor. Fırat Nehri ile birlikte özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşayan aileler, erkeğe çocuklarına “Fırat” adını verirken kız çocuklarına ise bölgenin bir diğer nehri olan “Dicle” ismini koyuyor.

Şanlıurfa’dan Suriye’ye geçen Fırat Nehri, aynı zamanda türkülere, romanlara ve şiirlere de konu oluyor.

Suriye’den sonra ulaştığı Irak’ta yine kendisine paralel akan Dicle Nehri ile “Şattül Arap” denilen bölgede buluştuktan kısa bir süre sonra ise Basra Körfezi’ne dökülüyor.

Toplam uzunluğu 2 bin 800 kilometreyi bulan ve Ortadoğu’nun en uzun ve geniş havzasına sahip akarsuyu konumunda olan Fırat, yaklaşık olarak 15 ili besliyor. Bu illerin 8’i Türkiye’de 3’ü Suriye’de, 4’ü de Irak’ta bulunuyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın