ÖSYM duyurdu: DGS tercih sonuçları belli oldu

Öğrencilerin 2 yıllık önlisans eğitimini tamamlayarak 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapma fırsatı sunan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tercih sonu...

 ÖSYM duyurdu: DGS tercih sonuçları belli oldu

11.09.2023 - 14:25

Güncelleme : 11.09.2023 - 14:25

Öğrencilerin 2 yıllık önlisans eğitimini tamamlayarak 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapma fırsatı sunan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tercih sonuçları, 11 Eylül 2023 Pazartesi günü ÖSYM tarafından duyuruldu. Öğrenciler tercih sonuçlarını, T.C. kimlik numarası ve şifre kullanarak ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden sorgulayabilir.

DGS tercih sonuçları, üniversiteye devam etmek isteyen adaylar için oldukça kritik bir aşama olarak kabul ediliyor. ÖSYM tarafından açıklanan sınav sonuçlarına göre tercihlerini gerçekleştiren adaylar, yerleştirme işlemlerini tamamlamış durumda ve belirtilen tarihlerde üniversite kayıt işlemlerini gerçekleştirecekler.

 

DGS SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

DGS sonuçları, anında ÖSYM’nin sonuç açıklama platformu olan https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinde yayınlandı. Sonuçları öğrenmek için kişisel T.C. Kimlik Numarası ve ÖSYM tarafından atanmış olan Aday Şifresi ile sisteme giriş yapmanız yeterli olacaktır.

 

DGS TERCİH SONUÇLARI SORGU EKRANI İÇİN TIKLAYIN

DGS KAYITLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Yükseköğretim programlarını kazanan adayların kayıt işlemleri, ilgili üniversiteler tarafından 14-20 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Elektronik kayıt yapmak isteyen adaylar, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından sunulan “Üniversite E-Kayıt” uygulamasını kullanarak, https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit adresi üzerinden 14-18 Eylül 2023 tarihleri arasında (18 Eylül 2023 tarihinde saat 23.59’a kadar) elektronik kayıt işlemlerini tamamlayabilirler.

Elektronik kayıt işlemlerini başarıyla tamamlayan adaylar, ders kayıt işlemlerinde herhangi bir sorun yaşamamak için e-kayıt işlemlerini başarıyla tamamladıklarını belgeleyen bir yazıyı ekranlarında görmelidirler. Öğrencilerin bu tarihleri ve işlemleri dikkatle takip etmeleri önem arz ediyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın