Onlar Urfa sıcağını iki katını hissediyor!

Türkiye’nin en sıcak illerinden Şanlıurfa’da fırıncılıkla uğraşan esnaf, normal şartlarda 40 dereceyi bulan sıcağa 80 derece fırın sıcaklığı ile b...

 Onlar Urfa sıcağını iki katını hissediyor!

29.08.2023 - 15:11

Güncelleme : 29.08.2023 - 15:11

Türkiye’nin en sıcak illerinden Şanlıurfa’da fırıncılıkla uğraşan esnaf, normal şartlarda 40 dereceyi bulan sıcağa 80 derece fırın sıcaklığı ile birlikte günde 10 saat ter döküyor.

Şanlıurfa, Meteoroloji’den alınan 93 yıllık sıcaklık ortalamalarına göre 18,5 derecelik ortalama sıcaklık ile Türkiye’nin en sıcak illeri sıralamasında 5. sırada yer aldı.
Şanlıurfa’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi en çok Urfalı fırıncıları etkiliyor. Sıcaklığın 40dereceyi geçtiği kentte vatandaşlara hizmet eden fırıncıların hissettiği sıcaklık iki katına çıkıyor.
Son günlerde ülkeyi etkisi altına alan sıcaklar, en çok ateşin önünde duran esnafları etkiliyor. Saatlerce ateşin karşısında sıcak ekmek ve pide yetiştiren fırın ustaları, kavurucu sıcaklara rağmen işlerini aşkla sürdürüyor.
Özellikle yaza aylarında diğer meslek gruplarına göre kavurucu sıcaklara daha çok maruz kalan ancak geçimlerini sağlamak için “kavrulsalar da çalışmak zorunda olan” fırıncılar ve ocak başında çalışanlar zor günler yaşıyor.
Kentte gölgede 40 derece ölçülen hava sıcaklığı Şanlıurfa’da hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Sıcaklığa en çok maruz kalanlar ise her sokak başında bulunan pide ve ekmek fırınları ile döner salonlarında ocak başında çalışan ustalar oluyor Fırına verdikleri ekmek ve yemeklerin yanmaması için sürekli ocağın başında bekleyen ocakçı ustalar, dışarıdaki ’kavurucu sıcağın’ yanı sıra içerideki kızgın ateşin sıcağına da maruz kalıyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın