Kilosu 20 liradan 30 liraya yükseldi!

Şanlıurfa’da yün satıcısı olan Ahmet Ceylan düğün sezonu açılmasına rağmen yün satışılar eskiye oranla çok fazla düştüğünü ifade etti. ...

 Kilosu 20 liradan 30 liraya yükseldi!

13.06.2022 - 16:20

Güncelleme : 13.06.2022 - 16:20

Şanlıurfa’da yün satıcısı olan Ahmet Ceylan düğün sezonu açılmasına rağmen yün satışılar eskiye oranla çok fazla düştüğünü ifade etti.

Şanlıurfa’da mera alanları dar olmasına rağmen besiciliğin etkili olduğu yerlerde yün, vatandaşlar tarafından büyük bir ilgi buluyor. Genellikle ilkbahar aylarının gelmesi ile beraber yün satışa çıkıyor ve evlenecek olan çiftlerin uğrak mekânlarının başında geliyor.

Şanlıurfa’nın Eyyübi’ye ilçesine bağlı Meşarkiye Caddesi bulunan yün satıcısı Ahmet Ceylan ise ‘’ geçen senelere göre yün satışlarında çok fazla düşüş yaşandı.

Düğün sezonu açılmasına rağmen yün ’de çok fazla talep yok, geçen sene çeyiz için 300 kilo yün alanlar bu sene ekonomik sıkıntılardan dolayı 150 kiloya kadar düşürdüler’’ ifadelerini kullandı.

YÜN KİLOSUNUN FİYATI 20 LİRADAN 30 LİRAYA ÇIKTI

Yün kilosunun fiyatı 20 liradan 30 liraya çıktı ifadelerini kullanan Ahmet Ceylan:’’ Yün fiyatlarımızın kilosu 20 liradan başlayıp 30 liraya kadar çıkmaktadır. Geçen sene ise yün fiyatımız 10, 12, 13 lira civarındaydı. Talep geçen seneye göre daha az düğün sezonunun açılmasına rağmen kimse çok talep etmiyor. İki çeşit yün var yıkanmış ve yıkanmamış diye ama genelde vatandaş yıkanmışını talep ediyor kimse pek uğraşmasın diye çünkü fabrikalar zaten yıkıyorlar ve bizde burada satışını gerçekleştiriyoruz’’ dedi.

GEÇEN SENE 300 KİLO YÜN ALINIRKEN BU SENE 150 KİLO ALINIYOR

Bizde yerli ve yabancı yün olarak 5-6 çeşit var yerliler daha yumuşak oluyor yabancı ise daha sert oluyor ve Romanya’dan geliyor. Vatandaş genelde yerli yünü daha çok tercih ediyor çünkü yabancı hem daha kullanışsız hem de maliyeti daha yüksek. Bizde birde elyaf var fiyatı 40 ila 50 lira arasında değişmektedir. Elyafta genelde yastıklarda falan kullanılır ama fiyatı geçen seneye göre daha az. Geçen seneye göre elyaf çok daha yükseldi. Geçen senelerde çeyiz için 300 kilo alınırken bu sene 150 kiloya kadar düşürüldü.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın