Akaryakıtta neler oluyor! Büyük bir zam daha

Rusya-Ukrayna savaşının etkileriyle birlikte dünya genelinde brent petrol fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar, Türkiye'de de akaryakıt fiyatlarına ...

 Akaryakıtta neler oluyor! Büyük bir zam daha

27.07.2023 - 13:18

Güncelleme : 27.07.2023 - 13:18

Rusya-Ukrayna savaşının etkileriyle birlikte dünya genelinde brent petrol fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar, Türkiye’de de akaryakıt fiyatlarına yansımaya devam ediyor. Motorin grubunda 1,45 TL’lik fiyat artışı bekleniyor.

Motorin grubunda 1,45 TL’lik fiyat artışı bekleniyor. İstanbul’da motorin litre fiyatı 33,87 liradan satılıyor. Beklenen zam pompaya yansırsa motorinin litresi 35 lira 32 kuruşa çıkacak. Benzinin litresi ise ortalama 36,05 satılıyor.

Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte vatandaşlar benzin ve motorin fiyatlarını takibe devam ediyor.

Motorin grubunda 1,45 TL’lik fiyat artışı bekleniyor. İstanbul’da motorin litre fiyatı 33,87 liradan satılıyor. Beklenen zam pompaya yansırsa motorinin litresi 35 lira 32 kuruşa çıkacak.

İstanbul’da benzinin litresi ise ortalama 36,05 satılıyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın