7,6 milyon kişinin borcu siliniyor!

TBMM Genel Kurulu milyonlarca kişiyi ilgilendiren vergi borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili kanun teklifini yasalaştırmak için mesai yapacak. C...

 7,6 milyon kişinin borcu siliniyor!

06.03.2023 - 8:32

Güncelleme : 06.03.2023 - 8:32

TBMM Genel Kurulu milyonlarca kişiyi ilgilendiren vergi borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili kanun teklifini yasalaştırmak için mesai yapacak. Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırmasını içeren kanun teklifi ile milyonlarca vatandaşın kamuya olan tüm borçları yapılandırılacak.

Meclis, önemli konuları ele alacağı yoğun bir haftaya daha giriyor. Bu konuların başında Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdelenen “borç yapılandırma paketi” de yer alıyor. Teklifle, vergi, prim, trafik cezası, köprü geçiş parası, KYK ve GSS borçları, idari ve adli para cezaları, belediyelere olan emlak vergisi, su, çevre temizlik vergisi gibi borçların cezaları kaldırılacak.

 

VERGİ AFFI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLIYOR

Haftalık çalışmasına 7 Mart Salı günü başlayacak Genel Kurulda, kamuya olan borçların yapılandırılmasını da içeren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.

 

48 AYDA ÖDENEBİLECEK

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma düzenlemesi ile vatandaşların vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, il özel idareleri ve belediyelere borçları yapılandırılacak. Bu kapsamda yaklaşık 362 milyar lira tutarındaki borçlar, 48 ayda ödenebilecek

 

31 ARALIK 2022’DEN ÖNCEKİ DÖNEMİ KAPSAYACAK

14 milyon kişiyi ilgilendiren düzenleme, 31 Aralık 2022’den önce işlenen fiillere ilişkin kamuya olan borçları kapsayacak.

 

CEZA PUANLARI SİLİNECEK

Sürücülere uygulanan trafik idari para cezalarına istinaden verilen ve aktif durumda olan ceza puanları silinecek.

 

7,6 MİLYON KİŞİNİN 4,6 MİLYAR TL BORCU SİLİNECEK

Teklifle, vergi dairesine borçlu olan 7,6 milyon kişinin 4,6 milyar lira borcu silinecek.

 

KOMİSYONLARIN GÜNDEMİ

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, çarşamba günü toplanarak, Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni görüşecek.

Teklifle, tarım politikalarının amaçları, ilkeleri ve öncelikleri doğrultusunda tarımsal üretimi planlamak, gıda güvencesi ve güvenliğini temin etmek üzere üretim öncesinde Tarım ve Orman Bakanlığından izin alınmasını sağlayacak düzenlemeler yapılacak.

 

SÖZLEŞMELİ ÜRETİM MODELİ

Tarımsal üretimin sürdürülebilirliği için sözleşmeli üretim modeli, üretici lehine avantajlarla takviye edilerek yaygınlaştırılacak.

 

DEVLET ORMANLARI İÇİN DÜZENLEME

Devlet ormanlarına nakil vasıtaları ile yıkıntı veya inşaat atığı atmak, hafriyat veya çöp dökmek suretiyle ormanlara, doğal hayat ve çevreye verilen zararlar orman suçu haline getirilecek.

 

ULUSLARARASI ANLAŞMALAR

Dışişleri Komisyonunun çarşamba günkü toplantısında, uluslararası anlaşmaların onaylanmasını uygun bulan 10 kanun teklifi ele alınacak.

 

KOMİSYON SUNUMLARI

Dilekçe ve İnsan Haklarını İnceleme Karma Komisyonu, çarşamba günü toplanacak. Komisyonda, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu 2022 Raporu’nun sunumunu yapacak.

Çocuk İstismarının Araştırılması Komisyonunun çarşamba günkü toplantısında, Adalet, Aile ve Sosyal Hizmetler, İçişleri, Sağlık ile Milli Eğitim bakanlıklarının yetkilileri sunum yapacak.

 

GRUP TOPLANTILARI DA GERÇEKLEŞECEK

Bu arada TBMM’de siyasi partilerin haftalık düzenledikleri grup toplantıları da gerçekleştirilecek.

 

AK PARTİ SALI GÜNÜ TOPLANACAK

AK Parti TBMM Grubu, salı günü saat 11.00’de basına kapalı toplanacak.

AK Parti Grup Başkanı İsmet Yılmaz başkanlığında gerçekleştirilecek grup toplantısında, AK Parti milletvekillerinin, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği 11 ildeki çalışmaları değerlendirilecek.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın