YAPAY ZEKÂ KONGRESİ BAŞLADI

Harran Üniversitesi ev sahipliğinde Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Millî Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Genç STEM Derneği iş birliğiyle düzenlenen 1. Ulusal Eğitimde Yapay Zekâ Kongresinde,...

 YAPAY ZEKÂ KONGRESİ BAŞLADI

28.06.2021 - 16:17

Güncelleme : 28.06.2021 - 16:17

Harran Üniversitesi ev sahipliğinde Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Millî Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Genç STEM Derneği iş birliğiyle düzenlenen 1. Ulusal Eğitimde Yapay Zekâ Kongresinde, yapay zekâ eğitimde uygulamaları akademisyenler, öğretmenler ve ilgililerce ele alınacak.

Milli Eğitim Bakanı Öğretmen Ziya Selçuk, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Yapıcıer, Genç STEM Derneği Başkanı Mustafa Taşıyan’ın açılış konuşmaları yanı sıra 16 davetli konuşmacının, 126 bildiri sahibinin ve yüz yüze de olmak üzere 500 dinleyicinin yer alacağı kongre 3 gün sürecek olan Kongrede gelişen yapay zekâ ve öğretimsel teknoloji araçları üzerine önemli tartışmalar ile modern eğitim yarışında biz de varız mesajı verilecek. Kongre’nin özellikle Harran Üniversitesi ev sahipliğinde Şanlıurfa’da yapılması ilde eğitim teknolojileri kapsamında yürütülen ulusal ve uluslararası projelerin çıktıların artık görünür hale gelmesi ve kadim Harran Okulu’nun temellerinin canlandırılması isteği yatmaktadır.

Kongrenin bir diğer özelliği de bilimsel çalışmalar dışında okullarda eğitim teknolojileri alanında başarılı uygulamaların bir çalışma olarak sunulmasına imkân vermesi. Yapay zekanın konu alındığı e-eTwinning, Erasmus+, Kalkınma Ajanı projelerinin yanı sıra eğitim ve teknoloji entegrasyonu çerçevesinde ele alınabilecek teknoloji destekli eğitim, robotik, STEM gibi en iyi uygulamalar ve çalıştaylar da bulunacak. Böylece eğitim ve yapay zekâ konuları gerek teorik temelli bilgileri ile katılan akademisyenler gerekse saha uygulamaları ile katılan öğretmenlerimizin birlikte geniş kapsamlı tartışmaları mümkün olacak.

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik “Okul eğitimi ve yapay zekâ alanlarının birlikte ele alınacağı bu kongre ile ülke eğitiminde stratejik adımların atılması yolunda katkı sunmayı amaçlıyoruz. Eğitimde yapay zekâ başta olmak üzere farklı e-teknolojilerin tartışılacağı kongre neticesinde yayınlanacak bildiri özetleri kitapçığıyla da ulusal yapay zekâ politikalarının belirlenmesinde aktif rol almış olacağız.” diyerek kongrenin amacını dile getirdi.

Kongrede söz alan Genç STEM Derneği Başkanı Mustafa Taşıyan’da yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi: Şehrimiz Şanlıurfa yaklaşık 800 bin genciyle ülkemizin en genç nüfuslu şehirlerinden biridir. Geleceğimiz olan gençlerimizin eğitim hayatında daha nitelikli, yenilikçi, üretken olabilmeleri adına onlara imkan oluşturmak bu şehrin en öncelikli meselelerinden biri olmalıdır. İşte bu niyetle 2015 yılında öğretmen ve eğitime gönül vermiş kişilerin STEM ve eğitim teknolojilerinde başlattığı kıvılcım dernekleşerek GENÇ STEM adını almıştır.

Genç STEM gönüllüleri ülkemizde STEM eğitiminin yaygınlaşmasında öncü bir rol üstlenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ilk STEM eğitimini başlatan ekiplerden biri olan Genç STEM gönüllüleri ülkemiz genelinde bugüne kadar binlerce öğretmene Stem eğitimi vererek önemli bir katkı sunmuştur.

2017 Dünya robot şampiyonasında Türkiye’yi temsil eden öğretmenlerimiz hale onlarca öğrenciyi önemli yarışmalara hazırlamaktadır.

Derneğimiz son 2 yıldır uluslararası ve yerel projeler ile eğitimde teknoloji transferine hız vermiştir. Nitekim 2015 yılında Şanlıurfa’da sadece bir kodlama atölyesi varken Sn. Valimiz, Rektörümüz ve İl Müdürlerimizin desteğiyle bu sayı 25’e ulaşmış; birçoğu bağımsız müstakil merkezler olarak çalışmaktadır. Tüm bu merkezlerin kurulumunda ve eğitimlerinin yürütülmesinde Genç Stem eğitim ve araştırma derneği aktif görev almıştır.

Genç STEM pandemi ile HRÜGENÇSTEM kulübü ortaklığında binlerce öğrenciye online olarak ücretsiz astrofizik, yapayzeka, kodlama ve girişimcilik eğitimleri vermiştir. Ayrıca daha fazla kişinin istifade etmesi için video içerikleri oluşturarak sosyal medya kanalları üzerinden paylaşmaktayız.

Her geçen gün kamu yararına çalışmalar ile güçlenen derneğimizin bir sonraki hedefi Şanlıurfa STEM okulunu kurmak ve Şanlıurfa’nın ve ülkemizin geleceğine önemli katkı sağlayacak yazılımcıları yetiştirmektir. Hatta şu anda Yapay Zeka ve STEM konularında hazırlamış olduğumuz 8 adet kitap basımları tamamlanmış ve ders kitabı olarak eğitimcilerimizin kullanımına açılmıştır. Dedi.

Kongre kapsamında erken yaşta oyun ve oyunlaştırma, masallarla STEM+A, STEM etkinlikleri, eğitimde yapay zekâ uygulamaları, eğitimde drama ve robotik kodlama konularını içeren altı farklı workshop düzenlenecek. 28-30 Haziran tarihlerinde yüz yüze ve online düzenlenecek kongreye www.eyz2021.com adresinden dinleyici kaydı yaparak kayıt olabilirsiniz. Kongre, katılım ve sunum için herhangi bir ücret gerekmemektedir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın