URFA’DA ÜRETİCİYE DESTEK

Şanlıurfa’da tarımsal üretimin desteklenmesi programı kapsamında "Küçükbaş Hayvancılığı Geliştirme Projeleri Toplu Dağıtım ve Sertifika Töreni" düzenlendi.Sanayi ve teknoloji bakanlığı güneydoğu Anadolu ...

 URFA’DA ÜRETİCİYE DESTEK

29.03.2021 - 17:02

Güncelleme : 29.03.2021 - 17:02

Şanlıurfa’da tarımsal üretimin desteklenmesi programı kapsamında “Küçükbaş Hayvancılığı Geliştirme Projeleri Toplu Dağıtım ve Sertifika Töreni” düzenlendi.

Sanayi ve teknoloji bakanlığı güneydoğu Anadolu projesi bölge kalkınma idaresi başkanlığı, küçükbaş hayvancılığı geliştirme projesi kapsamında 121 adet çift başlıklı süt sağım makinası, 4 adet seyyar otomatik küçükbaş hayvan banyoloğu, 40 adet şaftlı küçükbaş koyun kırkım makinesi ve 475 kişiye sürü yönetimi eleman sertifikası gerçekleşen törenle besicilere verildi.

Özel bir mekanda düzenlenen törene Haliliye kaymakamı Metin Esen, Tarım ve Orman il Müdürü Murat Çakmaklı, Ziraat odası başkanı Ahmet Eyüpoğlu, Gap İdaresi başkanı Mehmet Açıkgöz, Büyükşehir belediyesi başkan vekili Faruk Bayuk,  Ak parti Haliliye ilçe başkanı Av. İbrahim Eyüpoğlu, Hayvan Sağlığı Şube Müdürü, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Abdullah Açıkgöz ile sayıda vatandaş ile basın mensupları katıldılar.

Düzenlenen organizasyonun açılış konuşmasını yapan Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Eyyupoğlu şu görüşlere yer verdi: “İlimiz hayvan sayısı 2 milyon 200 binin üzerinde olması bakımından Türkiye’de Van ve Konya’dan sonra 3. Sırada yer almaktadır. Koyun Keçi birliği olarak Şanlıurfa da sivil toplum kuruluşları arasında 6.200 üye sayımız ile ilk sıralarda yer almaktayız. Biz üyelerimizle büyük bir aileyiz.

Bu büyük ailemize sahip çıkmak ve köylünün köyünde kalmasını sağlamak tarımsal ve hayvansal üretimi arttırmaya yönelik, ilgili kurumlarla yapılan projeler kapsamında ‘‘köylüyü köyünde korumamız gerekiyor’’ bilinciyle bir takım desteklerimiz oldu.

Bu desteklerimiz nelerdir onu sizlere aktarmak isterim ;

– İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında Halk Eğitim merkezleri aracılığıyla ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi başkanlığı Destekleriyle  toplamda 475 üyemiz  Sürü Yönetimi Elemanı kursu sertifikalarını almaya hak kazandılar. Üyelerimiz bu kurslar sayesinde bilgilerini arttırdıkları gibi aynı zamanda almış oldukları sertifika ile Bakanlığımızın vermiş olduğu  5.000 TL ‘lik çoban desteğinden faydalanabilme imkanına da kavuşmuş oluyorlar. Hedefimiz 2021 yılının sonuna kadar üyelerimizin Bir Çoğunun bu sertifikayı almaya hak kazanmış olmalarını sağlamaktır.

– Hayvancılıkta giderlerin yaklaşık %75’i yemdir, yem maliyetlerini en aza indirmemiz için meralardaki ot kalitesini ve ot miktarını arttırmamız gerekmektedir. Bunun için Tarım İl Müdürlüğümüz bünyesinde Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler neticesinde yem bitkisi ekimi ve gübreleme çalışması yapılarak meralarımız ıslah edilmektedir.

– Hayvanların gelişmesini engelleyen, birçok hastalığın meydana gelmesine sebep olan dış parazit mücadelesi için 4 adet otomatik seyyar küçükbaş hayvan banyoluk projemizi Birliğimiz ve Tarım İl müdürlüğümüz ile ortaklaşa hazırlayıp   GAP Bölge Kalkınma İdaresine sunduk ve projemiz kabul edildi, banyoluklarımız şu an hayvancılığın yoğun olarak yapılan ilçelerde üyelerimizin hizmetinde olup kullanılmaktadır. Banyoluk ile hayvanlar daha sağlıklı olacak ve bu hayvanlardan sağlıklı ürün elde edilerek halkımızın tüketimine sunulmaktadır.

Diğer bir projemiz, hayvancılıkta en zor işlerden biri olan elle sağım yapılması. Üyelerimizin sağım işlerini kolaylaştırmak, sütün sağlıklı, hijyenik olması için Birliğimiz,  Haliliye Kaymakamlığımız ve Haliliye ilçe Tarım  müdürlüğü  ile ortaklaşa 121 aileye çift başlıklı otomatik süt sağım makinesi projesi hazırlayıp GAP Bölge Kalkınma İdaresine sunduk ve projemiz kabul edildi. Sağım makineleri ile özellikle süt sağım işini yapan bayanların yükünü azaltmış olacağız.

– Hayvancılıkta en zor işlerden diğeri ise Koyun kırkımı. Sürüde bulunan koyunlar yazın gelmesiyle birlikte, vücutlarında bulunan yünden kurtarılmak için kırkılır. Koyun kırkımı ortalama olarak on beş gün sürer. Bu süre sahip olunan koyun sayısı ile bağlantılıdır. Buradaki amaç koyunun gelişmesini sağlamak, bunun yanında da çıkan yünden çeşitli alanlarda faydalanmaktır. Koyun kırkma aynı zamanda, küçükbaş hayvanlara musallat olan parazitlerin önlenmesine de yardımcı olan önemli bir işlemdir. Birliğimiz ve Tarım Orman İl Müdürlüğümüz ile ortaklaşa 40 Köye 40 Adet Şaftlı Koyun kırkım makinesi projesi hazırlayıp GAP Bölge Kalkınma İdaresine sunduk ve projemiz kabul edildi.

Makine ile kırkım makasla kırkıma göre daha avantajlıdır. Makine ile yapağı deriye yakın yerden kesilir, dolayısıyla yapağı verimi artar, kırkım daha çabuk biter ve düzgün olur. Deri yaralanması makasla kırkıma göre daha azdır.

Ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeynel beyde belediye olarak her zaman yetiştiricilerimizin çiftçilerimizin yanında oldukları içinde ayrı bir teşekkür etmek istıyorum. Büyükşehir belediyemiz ve birliğimiz ortaklığında yürütülecek olan ve GAP Bölge Kalkınma İdaresine sunulan ‘‘Hayvancılıkta Su Tüketiminin Sıvatlarla besleyerek meraların cazibesini arttırmak’’ projesi kapsamında meralara kurulmak üzere alınacak olan 645 adet sıvat  projemizi GAP idaresi başkanlığına sunulmuş olup Bakanlık tarafından uygun görülüp onaylandığı takdirde  yetiştiricilerimizin hizmetine sunmaya başlayacağız.  Bu projeler gibi Büyükşehir belediye başkanımız Zeynel beyden yeni projeler içinde desteklerini her daim bekliyoruz.

Bu projeler dışında GAP Bölge Kalkınma İdaresi başkanlığı Destekleriyle eğitimlerimiz devam etmektedir. Şu an Kadınlara yönelik Hijyenik süt sağım eğitimi, Sürü yönetimi elemanı eğitimi ve koruyucu hekimlik eğitimi olmak üzere  3 tane eğitimimiz pandemi kuralları çerçevesinde düzenli bir şekilde devam etmektedir.

Bu projelerde emeği geçen  Gap Bölge Başkanımıza ,Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Gap Bölge Müdürümüze, Tarım İl Müdürümüze, İl Müdür Yardımcılarımıza, Haliliye Kaymakamlığımıza , Haliliye İlçe Tarım Orman Müdürlüğüne ve Teknik Personellerimize huzurunuzda  çok teşekkür ediyorum.

Buraya kadar kıymetli zamanınızda bizlere yer verip bizleri yalnız bırakmadığınızdan dolayı Tekrardan teşekkür ederim.” Dedi.

Yapılan konuşmaların ardından üreticilere sertifikaları verildi.

MEHMET ER

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın