Şanlıurfa’da fiyatı 950 TL’ye kadar yükseldi

ABD’de artan enflasyona karşı faiz artışı ile yanıt veren Fed’in altın ve dolar fiyatları üzerindeki etkileri sürüyor. Şanlıurfa’da da 22 ayar alt...

 Şanlıurfa’da fiyatı 950 TL’ye kadar yükseldi

24.06.2022 - 15:22

Güncelleme : 24.06.2022 - 15:22

ABD’de artan enflasyona karşı faiz artışı ile yanıt veren Fed’in altın ve dolar fiyatları üzerindeki etkileri sürüyor. Şanlıurfa’da da 22 ayar altının gram fiyatı 950 TL’ye kadar yükseldi.

ABD’de artan enflasyona karşı faiz artışı ile yanıt veren Fed’in altın ve dolar fiyatları üzerindeki etkileri gram altın fiyatların yükselmesine neden oldu.

Tarihi rekorlar kıran gram altında yaşanan yükselişler hem kuyumcu esnafını hem de altın alacak vatandaşları olumsuz etkiledi. Altının daha ne kadar yükseleceği ise merak ediliyor.

Altındaki yükselişle ilgili değerlendirmede bulunan Kuyumcu Esnafı Abdulkadir Zeynepli, “Vatandaşlar biraz sabretsin elinde altını olan bozdurabilir, altın almak isteyen vatandaşlarımızda alabilir çünkü altın yavaş yavaş ilerliyor ama geri düşme ihtimalide var” dedi.

“ALTIN YÜKSELİŞ TRENDİNE GEÇTİ”

Altının son bir aydır yükseliş trendine geçtiğini ifade eden Kuyumcu Esnafı Abdulkadir Zeynepli: “Altın son bir ay içerisinde yükseliş trendine geçti. Altın şu anda yüksek diye vatandaşların talebi azalmaya başladı. Yaz sezonunun gelmesi ile beraber düğün sezonu da açıldı ve vatandaş altın fiyatının biraz daha düşmesini bekliyor” dedi.

“ALTIN EN GÜVENİLİR YATIRIM ARACI OLARAK KULLANILIYOR”

Altın vatandaşlar tarafından en güvenilir yatırım aracı olarak kullanıldığını da söyleyen Kuyumcu Abdulkadir Zeynepli: “ Şanlıurfa’da altın genelde en güvenilir yatırım aracı olarak kullanıyorlar. Başlıca yatırımlık altınlar ise çeyrek, yarım, tam altın ve burma bilezik oluyor. Düğün sezonunda ise takı olarak tercih ediliyor. İşçilik daha az olduğu için genelde altın ya da burma bilezik kullanılıyor. 22 ayar altını vatandaş daha çok talep ediyor çünkü vatandaş 22 ayar altından daha az zarar ediyor” ifadelerini kullandı.

“ESNAFTA, VATANDAŞTA DÜŞMESİNİ BEKLİYOR”

Esnaf olarak da vatandaş olarak da altında düşüş beklediklerini belirten Esnaf Zeynepli: “Altının yükselmesi ile küresel piyasalardan kaynaklı son zamanlarda altın biraz yükselişe geçti çünkü serbest piyasa olduğu için ne olacağını kimse bilemez. Altına talep biraz düştüğü için vatandaşta, bizde biraz düşmesini bekliyoruz. Elinde altın olan vatandaş altını bozdurma derdinde” diye konutu.

“ALTINDAN VAZGEÇİP KRİPTO PARAYA GEÇTİLER”

Son zamanlarda bir kesim vatandaşın altından vazgeçip kripto paraya geçtiğini söyleyen Kuyumcu Zeynepli: “Vatandaş son zamanlarda altından vazgeçip kripto paraya geçti. Kripto para düşünce vatandaş tekrar altına yönelmeye başladı. Uzun vadeli yatırım düşünenler için yatırım en güzel yatırım aracıdır” dedi.

ALTINDA GERİ DÜŞME İHTİMALİ VAR

Son olarak altın fiyatları hakkında bilgi veren Abdulkadir Zeynepli: “Cumhuriyet altını 6600 yarım altın 3300 çeyrek ise 1650 liradan satıyoruz. Vatandaşlar biraz sabretsin elinde altını olan bozdurabilir, altın almak isteyen vatandaşlarımızda alabilir çünkü altın yavaş yavaş ilerliyor ama geri düşme ihtimalide var” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın