Meteoroloji’den Şanlıurfa’ya sel uyarısı: Çok kuvvetli geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu 12 il için sarı kodlu yağmur ve gök gürültülü sağanak yağış uyarısında bulunuldu...

 Meteoroloji’den Şanlıurfa’ya sel uyarısı: Çok kuvvetli geliyor

17.11.2023 - 9:33

Güncelleme : 17.11.2023 - 9:33

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu 12 il için sarı kodlu yağmur ve gök gürültülü sağanak yağış uyarısında bulunuldu. Şanlıurfalara “ani sel, su baskını, kıyılarda yıldırım ve yağış anında kuvvetli rüzgâr ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.” Çağrısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: 81 il genelinin parçalı ve çok bulutlu, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Şanlıurfa ve çevrelerinin kuvvetli sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Genellikle sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların, Doğu Karadeniz ile Zonguldak, Bartın, Adana’nın doğusu, Osmaniye, Hatay kıyıları, K. Maraş, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır’ın kuzeyi, Batman, Siirt, Mardin, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis ve Hakkari çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Hava sıcaklıklarının iç ve doğu kesimlerde azalacağı, diğer yerlerde artacağı, Ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle güneyli, batı kesimlerde kuzeyli, zamanla batı kesimlerde güneyli, doğu bölgelerde kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, gece saatlerinde Doğu Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların, Doğu Karadeniz ile Zonguldak, Bartın, Osmaniye, Hatay kıyıları, K. Maraş, Adıyaman, Ş. Urfa, Diyarbakır’ın kuzeyi, Batman, Siirt, Mardin, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis ve Hakkari çevrelerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, kıyılarda yıldırım ve yağış anında kuvvetli rüzgâr ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI

Rüzgârın gece saatlerinde Doğu Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın