KANSER AMELİYATI BAŞARIYLA YAPILDI

Şanlıurfa'da yaşayan ve dudak kanseri teşhisi konulan Hatun Akbaş (76), Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Hizmet Binasında görevli KBB uzmanları tarafından yapılan başarılı ameliyat...

 KANSER AMELİYATI BAŞARIYLA YAPILDI

27.09.2021 - 11:25

Güncelleme : 27.09.2021 - 11:25

Şanlıurfa’da yaşayan ve dudak kanseri teşhisi konulan Hatun Akbaş (76), Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Hizmet Binasında görevli KBB uzmanları tarafından yapılan başarılı ameliyatla sağlığına kavuştu.

Ağız çevresinde oluşan yaralardan dolayı Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvuran Hatun Akbaş’a yapılan testler sonucunda dudak kanseri teşhisi konuldu.

Hastanın ağız çevresindeki yaralarının kanserli tümör olduğunu tespit ettiklerini dile getiren Op. Dr. Semih Ak, şunları söyledi; “Hastamızda ileri evre dudak kanseri ve boyunda da şüpheli yayılma vardı. Kliniğimize başvurarak tanısını aldı. Hastamızın ilk geldiğinde, ‘Acaba kanser tedavi edilebilir mi?’ diye tereddütü vardı. Çok şükür hastamızın başarılı bir şekilde ameliyatını yaptık. Ameliyatımızda aynı zamanda çift taraflı boyun diseksiyon operasyonunu da yaparak, lenf bezlerini temizleme imkânımız da oldu. Şu anda hastalıktan tamamen kurtulmuş durumda. Bundan sonra yeme, içme ve günlük hayatlarına çok rahat devam edebilecek. Hastamızın bundan sonra da takiplerini yapacağız. İnşallah sıkıntı olmayacak ama olması halinde her türlü tedavisini burada yapma imkânımız var” dedi.

Bu tür hastalığı bulunan vatandaşların mutlaka en kısa zamanda hastanelere başvurmaları gerektiğini belirten Dr.Öğr.Üyesi Mehmet Erkan Kaplama, Hastalık hakkında bilgiler vererek şunları söyledi; ” Baş boyun kanserleri ,tüm vücut kanserlerinin yaklaşık %16-17’sini oluşturmaktadır. Dudak kanserleri de baş boyun kanserlerinin  %12’lik kısmını oluşturmaktadır. Dudak kanserleri en sık alt dudakta, daha az sıklıkla ağız köşesi ve üst dudakta görülür. Bu kanserler erkeklerde kadınlara oranla iki kattan daha fazla görülürler. Ortalama 60’lı yaşlardan sonra ortaya çıkarlar. Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak majör etyolojik faktör olarak kabul edilir. İkinci etiyolojik faktör tütün kullanımıdır.Ağız ve dişlerin hijyenik bozukluğu ve alkol kullanımı diğer risk faktörleri arasında sayılabilir. Diğer kanserlerde olduğu gibi erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.”

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın