KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ DEĞİŞTİRİLEMEZ HÜKÜM OLMALI

KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNE ALIŞACAKLAR!CHP’li vekil Mahmut Tanal, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajında, “Herkes kadın-erkek eşitliğini hazmedecek. Alışacaklar. Kadın-erkek fırsat eşitliği, olmazsa olmazımız ...

 KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ DEĞİŞTİRİLEMEZ HÜKÜM OLMALI

08.03.2021 - 10:03

Güncelleme : 08.03.2021 - 11:53

KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNE ALIŞACAKLAR!

CHP’li vekil Mahmut Tanal, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajında, “Herkes kadın-erkek eşitliğini hazmedecek. Alışacaklar. Kadın-erkek fırsat eşitliği, olmazsa olmazımız haline gelmelidir. Anayasa’nın değiştirilemeyecek hükümleri, maddeleri vardır. Aslında kadın-erkek fırsat eşitliği de değiştirilemez hükümler arasına konulmalıdır. Eğer ülkenin ilerlemesini istiyorsak, kadın-erkek fırsat eşitliği sorununu çözüme kavuşturmalıyız” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, kadın ile erkeğin hayatın her alanında eşit olması gerektiğini söyledi.

8 Mart’ın, kadın haklarının iyileştirilmesi yönünde tartışma fırsatı sunduğunu belirten Tanal, “Varlıklarıyla, emekleriyle, fedakârlıklarıyla, çabalarıyla, merhamet ve sevgileriyle dünyayı güzelleştiren kadınlardır. Kadınlar her şeyin en iyisini hakkediyor. Tüm dünya ülkelerinin toplumsal cinsiyet eşitliği karnesi son derece zayıf. Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması, ayrımcılığa uğramaması, dışlanmaması, baskı görmemesi, ekonomik ve siyasi hayata katılımı için hep birlikte çaba harcamalıyız. Kadınları, kadın haklarını sadece 8 Mart’ta değil, her gün hatırlamalıyız” dedi.

PANDEMİDE KADINLAR YOKSULLUK VE ŞİDDETİN KURBANI OLDU

Pandemi sürecinde kadınların büyük mağduriyet yaşadığını dile getiren Tanal, “Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınıyla birlikte yoksulluk derinleşti, şiddet arttı. Kadınlar yoksulluğun ve şiddetin kurbanı oldu. Türkiye’de kadınlar, ekonomik krizin de etkisiyle pandemiden daha olumsuz etkilendi. Eşleri işsiz kalan, gelir kaynaklarını kaybeden kadınlar, evlatları yatağa aç girmesin diye çırpınıyor. Sosyal medyada neredeyse her gün Türkiye’nin dört bir yanından çöp konteynerlerinden, pazar artıklarından yiyecek bulmaya çalışan kadınların görüntüleri yayınlanıyor. Yoksulluk ve şiddet, kadınları kaderi olmamalıdır. Sosyal devlet anlayışıyla kadınlara sahip çıkılmalıdır” diye konuştu.

AKP’Yİ YÖNETENLER KENDİLERİNE BU SORUYU SORSUNLAR

Samsun’da bir kadının, eski eşi tarafından 5 yaşındaki kızının gözleri önünde öldüresiye darp edildiği görüntüler karşısında dehşete düştüğünü belirten Tanal, “Kadınlar canice işkenceye maruz kaldığı, hunharca katledildiği için 8 Mart’ı kutlayamıyoruz. Kadınların en büyük sorunu şiddettir. Kadınları erkek şiddetine kurban veriyoruz. Öncelikle cezalar yetersiz. Zaten uygulamada da sorunlar yaşanıyor. Her şiddet olayında, cinayet vakasında benzer hikayeler karşımıza çıkıyor. Nedir bu benzer hikaye? Kadının şikayetine rağmen önlem alınmıyor. Peki ülkeyi yönetenler ne yapıyor? Kadını her türlü şiddetten korumak amacıyla imzalanan İstanbul Sözleşmesi’nin uygulamak, sözleşme kapsamında gerekli düzenlemeleri hayata geçirmek yerine, bir takım siyasi hesaplar uğruna İstanbul Sözleşmesi tartışmaya açılmak isteniyor. İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Kadınların kırıntı düzeyindeki kazanımlarını da yok etmek yerine şiddetin son bulması amacıyla gerekli adımlar atılmalıdır. Ak Parti’yi yönetenlerden bir ricam var. Akşam başlarını yastığa koyduklarında, ‘Neden bizim iktidarımızda bu kadar fazla kadın cinayeti işleniyor? Kadınları neden erkek şiddetinden koruyamıyoruz?’ sorusunu kendilerine sorsunlar” şeklinde konuştu.

KADIN-ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ DEĞİŞTİLEMEZ HÜKÜMLER ARASINA KONULMALIDIR

Kadın-erkek eşitliğinin hayatın her alanında hakim kılınması için hem sonuç alıcı politikalara hem de zihniyet değişimine ihtiyaç duyulduğunu kaydeden CHP’li Mahmut Tanal, “Bu toplumda kadının varlığı herkes tarafından kabul edilmelidir. Herkes kadın-erkek eşitliğini hazmedecek. Alışacaklar. Kadın-erkek fırsat eşitliği, olmazsa olmazımız haline gelmelidir. Anayasa’nın değiştirilemeyecek hükümleri, maddeleri vardır. Aslında kadın-erkek fırsat eşitliği de değiştirilemez hükümler arasına konulmalıdır. Eğer ülkenin kalkınmasını, ilerlemesini, gelişmesini istiyorsak, kadın-erkek fırsat eşitliği sorununu çözüme kavuşturmalıyız” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın