CHP’den fabrika İşçilerine Destek

Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Uğur Tekstil Fabrikasında çalışan yaklaşık 300 işçi işten çıkarıldığını öğrenince eylem yaptı.Eylem yapan işçilere Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Hayrett...

 CHP’den fabrika İşçilerine Destek

05.10.2021 - 10:06

Güncelleme : 05.10.2021 - 10:06

Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Uğur Tekstil Fabrikasında çalışan yaklaşık 300 işçi işten çıkarıldığını öğrenince eylem yaptı.

Eylem yapan işçilere Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Cidir, destek verdi.

Uğur Tekstil Fabrikasında çalışan işçiler DİSK’e bağlı sendika üye oldukları için işten çıkarıldıklarını iddia ettiler. İşten çıkarılan işçiler bugün bir araya gelerek, eylem yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Cidir, Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa İl Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte, işçilerin eylem yaptığı bölgeye giderek, işçilerle bir araya geldi. Başkan Cidir, işçilerin yayında olduklarını belirterek, işçilere destek oldu.

Burada bir açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Cidir, şunları söyledi:

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve İş Kanununa göre çalışanlar ve işverenler önceden izin almaksızın sendikalara ve üst kuruluşlara üye olma ve sendika kurma haklarına sahiptir. Aynı şekilde, hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz. İşçi veya işverenler aynı işkolunda ve aynı zamanda birden çok sendikaya üye olamaz. Sendikal ayrımcılık yasaktır. (Türkiye Cumhuriyeti Anayasası Madde. 33 & 51, İş Kanunu Madde 18 ve Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu Mdadde 3, 17 de açıkça belirtilmesine rağmen Şanlıurfa organize sanayi bölgesinde uğur tekstile bağlı işçilerin iddialarına göre DİSK’e bağlı sendika üyesi oldukları için bu gün işlerine son verildi. Yapılan bu tutum yanlıştır, insanlar sendikal haklarından dolayı kapı dışı edilemez bu bir kara lekedir, bu kara lekenin Şanlıurfa’ya sürülmesi kabul edilemez bu hatadan dönmeyenlere bir gün gelecek Şanlıurfa’ya sürmüş oldukları bu kara leke onların anlarına sürülecektir. Dilerim bir anca bu hatadan dönülür işçi kardeşlerimizde işlerinin başına dönerler.”

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın