BAKAN PEKCAN: URFA’YA 5,7 MİLYON DOLAR İHRACAT DESTEĞİ VERDİK

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa'ya gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın ilk durağı Şanlıurfa Valiliği oldu. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Pekcan, 2020 yılında Şanlıurfa...

 BAKAN PEKCAN: URFA’YA 5,7 MİLYON DOLAR İHRACAT DESTEĞİ VERDİK

11.02.2021 - 15:15

Güncelleme : 11.02.2021 - 15:15

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın ilk
durağı Şanlıurfa Valiliği oldu. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Pekcan, 2020 yılında Şanlıurfa’ya 5,7 milyon dolar ihracat desteği verdik. Dedi.
Bakan Ruhsar Pekcan, yaptığı açıklamada şunları söyledi; Bütün Dünya bu pandimiden hem sağlık anlamında hem ekonomik anlamda çok etkilendi. Ama biz Türkiye olarak hem sağlık alanında hem ekonomik olarak bütün dünyada ayrışıyoruz IMF’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Dünya ekonomisi yüzde 1,5 küçüldü. Bizim en büyük ticaret ortağımız olan Avrupa Birliği yüzde 7.10’da 2 küçüldüğü, Almanya’nın yüzde 5, Japonya’nın yüzde 5 onda bir.İngilterenin yüzde 10 küçüldüğü bir dönemde Türkiye üçüncü çeyrekte 6 onda 7 büyümeyle diğer ülkelerden ayrışmış ve IMF tarafından 2020 yılı pozitif büyümeyle kapatacak çok az sayıdaki ülkelerin arasında gösterilmektedir. Cumhurbaşkanımızın sayesinde bu süreci çok temkinli ve başarılı bir şekilde geçiriyoruz. İnşallah aşılarında yapılmasıyla hem sağlık hem de ekonomik anlamda Dünyadan ayrışarak devam edeceğiz. Uluslararası ekonomik göstergelerde Türkiye’nin diğer ülkelerden pozitif ayrıştığını gösteriyor. Yine kapasite kullanım oranı olsun önümüzdeki dönemde de ekonomik iyileşmenin devam edeceğinin göstergeleri. Bizim ihracatımızda üçüncü çeyrekte ikinci çeyreğe göre Yüzde 33.8 büyümesi, son çeyrekte üçüncü çeyreğe göre yüzde 18.6 oranında büyümesi ve geçen yılın 2019’un son çeyreğine göre yüzde 6 onda 6 büyüyerek ilk defa çeyrek dönem ihracatımız 50 milyar doların üzerine çıktı.51.2 milyar dolar oldu.2020 yılını hedeflerinde ötesine 169,5 milyar TL dolar ihracatı artışıyla kapattık. Yine Ocak ayına da ilk defa Ocak ayını 15 milyarın üzerine çıkarak gerçekleştirdik.
ŞANLIURFA’DAN DA 15 BİN 842 ESNAFIMIZ BU DESTEK İÇİN BAŞVURMUŞ. ŞANLIURFA’YA 14 MİLYON 300 BİN LİRA ÖDENDİ.
Bu arada ciroları 3 milyon liraya kadar olan yüzde 50 ciro kaybı olan işletmelerin ciro kayıplarının yüzde 3’ü oranında destek verilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın bu yönde çalışmaları tamamlandı. İnşallah en kısa zamanda bunu da gerçekleştireceğiz.
Şanlıurfa’ya son 12 senede 1 onda 7 milyar ihracat destekleri verdik. Kredi kapsamında 2020 yılında 5.7 milyon dolar ihracat desteği verilmiş. Şanlıurfa’nın ihracatına baktığımızda son 3 senede 150 milyon dolarlık ihracat var. Bu rakam Şanlıurfa için çok düşük bir rakam. Şanlıurfa’da ihracat potansiyeli olduğu halde ihracat yapamayan firmalarımız var. Şimdi biz onları incelemeye alacağız neden ihracat yapamadıklarına bakacağız eksiklerini tespit edeceğiz 6 ay süreyle onlara eğitimler vereceğiz.” Dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın