8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ÜZERİNE

Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılında ilan edilen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün geçmişi çok eskilere dayanmaktadır.Bugün dünyanın her yanında kadınlar, bugünü kendilerine miras bırakan New ...

 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ÜZERİNE

08.03.2021 - 11:50

Güncelleme : 08.03.2021 - 11:51

Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılında ilan edilen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün geçmişi çok eskilere dayanmaktadır.

Bugün dünyanın her yanında kadınlar, bugünü kendilerine miras bırakan New Yorklu kadın işçileri anarken 164 yıldır onlardan devraldıkları mirası nasıl daha ileri götüreceklerini ve mücadelelerinin sorunlarını tartışıyor; eşitlik ve özgürlük taleplerini ortaklaştırıp egemenlere karşı tek bir ağızdan haykırıyorlar.

Bugünü dünyanın her yerinde kadınların ucuz işgücü olarak kullanılmasına ve kadının sosyal yaşamın dışına itilmesine karşı mücadelenin, Erkeklerle eşit hak mücadelesinin,

Kadına yönelik şiddete karşı mücadele etrafındaki taleplerinin tüm dünyada ortak bir haykırışa dönüştüğü gün olarak kutlanılıyor.

Bu taleplere Türkiye’nin kadınları içinde, bugün ülkemizin içinden geçtiği süreçte; şiddetsiz, emeğin özgürlüğü içinde bir yaşam için birleşelim kadınlar ayakta.

Kadınların taleplerine açıkça karşı çıkamayan sermaye partileri ve onların sözcüleri ise; her zaman olduğu gibi, kadınların taleplerine sahip çıkıyor gibi görünürken, aslında bu sorunları, 8 Mart vesilesiyle de istismar etmeye devam ediyorlar.

Bugün dünya genelinde, kadına ve çocuklara taciz ve tecavüz gibi konuların, kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetleri haberlerinin medyada yer alması daha da zorlaşacaktır.

seçimlere gittiğimiz bu günlerde; özelikle kadın emeğinin daha çok siyaset alanında görmemiz. kadınların daha özgürlükçü, daha demokrat ve emeğin özgürleşmesi için yüzyılımızın sorunlarını kadın bakış açısına ihtiyaç var.

Kadınların sadece 8 marta değil tüm yılın kadınlara; eşitlik ve özgürlük mücadelesinde daha ileri adımlara vesile olması umudu ve dileği ile tüm kadınların.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun!

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın