Yerleşim Alanlarından Ges’lere Tepki; Tarım ve Hayvancılık Durma Noktasına Geldi

Şanlıurfa’da mera ve hazine alanların kurulan ve kurulmaya devam edilen Güneş enerji projeleri (GES) birçok yerleşim yerini rahatsız etmeye başladı.Yerleşim yerini sakinlerinden habersiz...

 Yerleşim Alanlarından Ges’lere Tepki; Tarım ve Hayvancılık Durma Noktasına Geldi

08.01.2024 - 20:17

Güncelleme : 08.01.2024 - 20:18

Şanlıurfa’da mera ve hazine alanların kurulan ve kurulmaya devam edilen Güneş enerji projeleri (GES) birçok yerleşim yerini rahatsız etmeye başladı.

Yerleşim yerini sakinlerinden habersiz birçok mera alanlarına GES projesi için onay veriliyor. Buda kırsalda yaşayan karşı köylüleri mağdur ediyor.

Türkiye’nin en çok güneş gören ve aynı zamanda “Yıllık ışınım şiddeti değerinin” en yüksek olduğu illerin başında gelen Şanlıurfa’da güneş enerjisi şirketlerinin ilgisi oldukça yüksek.

GES, köylerin mera alanlarına kurulmuş durumda. Yakın zamanda özelikle Urfa’da Mera ve Hazine alanları kalmayacak gibi görünüyor diyen köylüler, Bazı şirketlere köylünün ve yerleşim alanlarında ikamet edenlerin haberi olmadan mera ve hazine alanları ihale ile peşkeş çekiliyor. Dediler.

Yerleşim yeri sakinleri bu konuda oldukça rahatsız durumdalar.

Mera alanları üzerine kurulan GES’ler, tarım ve hayvancılığı büyük ölçüde etkiliyor. Köylüler, kurulan GES’lerden dolayı tarım ve hayvancılığın durma noktasına geldiğini ve bu yüzden geçinemediklerini söylüyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın