Ucuz altın almanın 5 formülü…

Altın fiyatları rekor seviyelerden düşüşe geçerken Piyasa Uzmanı İslam Memiş, ucuz altın almanın formüllerini 5 maddede sıraladı.

 Ucuz altın almanın 5 formülü…

30.03.2023 - 14:54

Güncelleme : 30.03.2023 - 14:54

Altın fiyatları rekor seviyelerden düşüşe geçerken Piyasa Uzmanı İslam Memiş, ucuz altın almanın formüllerini 5 maddede sıraladı.

Altın fiyatları küresel bankacılık sisteminde yaşanan endişelerin ardından güvenli liman olarak tercih edilmesinin ile hızlı yükselişlerin etkisindeydi. Ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana ilk kez 2.000 doları aşan altın fiyatları düşüşe geçmişti.

Yeni güne değer kazancıyla başlayan altın gram fiyatı 1.212 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.990 lira, Cumhuriyet altını da 8.050 liradan satılıyor. Ons fiyatı, şu dakikalarda yüzde 1.984 dolardan alıcı buluyor.

“ALTINI DAHA UCUZA ALMANIN FORMÜLLERİ”

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Kullanışlı bir yatırım aracı olarak görülen sertifikalı altın alım satım işlemlerinde komisyon ödeme gibi ek masraf söz konusu olmuyor. Yüzde sıfır stopaj fırsatı sunmasının yanı sıra kolay saklanabilir ve kullanıcı dostu özelliği ile uzmanlar tarafından öneriliyo.

Altın madenden çıkarıldığında saf hali ile satışa sunulabiliyor. Som altın henüz işlenmemiş hali ile çok daha ucuz bir fiyata alınabiliyor. Ancak bu şekilde almak için kilo ile satın almanız gerekir. Som altın satın aldıktan sonra kuyumcularla anlaşarak bunları işleyebilir ve kar elde edebilirsiniz” dedi.

Öte yandan İstanbul Kapalıçarşı, İstanbul Harem, Altın madenciliği yapan şirketlerden som altın ve İnternet e-ticaret sitelerinden toptan altın alınabiliyor. Bu gibi alımlarda altının miktarına göre indirimli fiyatlar uygulanabiliyor. İran’dan gelen ucuz altınlar için Van ilin de tercih seçenekleri arasında yer alıyor. Hurda altın diğerlerine göre çok daha uyguna satın alınabilen bir tür. Bunun nedeni ise henüz işçiliğin uygulanmamış olması. Vatandaşların kuyumculara sattıkları altın hurda fiyatından satın alınarak atölyelerde yeniden işlenir.”

KUYUMCU MU, BANKA MI?

Bankadan mı yoksa kuyumcudan mı altın almanın daha doğru olacağına ilişkin de değerlendirmede bulunan Uzman İsim, “Bankada ya da kuyumcudan altın almaya karar vermek için yatırımın süresi dikkate alınıyor. Eğer uzun vadeli bir yatırım düşünülüyorsa bunun için kuyumcu tercih edilir. Ancak alı satım yapılacaksa bankada almak daha karlı olur.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın