TOKAT GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI SULUSARAY OLAYININ TÜM DETAYLARINI AÇIKLADI

15 Temmuz darbesine karşı koyan sembol isimlerden Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Caddesinin ismini değiştirerek, Tokat ve ülke gündeminde büyük tepki toplayan Sulusaray Belediye Başkanı Necmettin Cor...

 TOKAT GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI SULUSARAY OLAYININ TÜM DETAYLARINI AÇIKLADI

13.10.2023 - 17:48

Güncelleme : 13.10.2023 - 17:48

15 Temmuz darbesine karşı koyan sembol isimlerden Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Caddesinin ismini değiştirerek, Tokat ve ülke gündeminde büyük tepki toplayan Sulusaray Belediye Başkanı Necmettin Coruk akşam saatlerinde Ak Parti’den istifa ettiğini duyurmuştu.

Partisince ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilen Coruk sürecin sonunu beklemeden istifa ederken yaptığı açıklama ile Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Musa Özdemir ve yerel basına da suçlamalarda bulunmuştu.

Necmettin Coruk’un cemiyeti ve gazetecileri suçlayıcı açıklamaları sonrası gece geç saatlerde Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Musa Özdemir bir basın açıklaması yaparak olayların gelişimini tüm detayları ile kamuoyu ile paylaştı.

Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Musa Özdemir’in açıklaması;

Kıymetli hemşehrilerim,
Hepinize hayırlı akşamlar diliyorum. Meslektaşlarımız da buradalar.
Sizler de hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Akşamın bu saatinde bu açıklamayı yapmak zorunda kaldık.

Sulusaray Belediye Başkanı Necmettin Coruk sosyal medya sayfasından akşam saatlerinde bir açıklama yaptı. Cemiyetimizi hedef alan bir açıklamada bulundu. Ben konunun nereye geldiğini size tüm detayları ile anlatacağım.

Sevgili kardeşlerim, buradan Sulusaraylı hemşehrilerimin de dikkatle dinlemelerini istiyorum.
Cuma günü akşamı bu haber gazeteci arkadaşımız, cemiyetimizin üyesi Kemal Vanlı tarafından bana gönderildi. Ben cumartesi günü bu haberle ilgili milletvekilimiz, Milliyetçi Hareket Partisi Tokat Milletvekilimiz Yücel Bulut’a bilgi notu ile ilettim.
Adalet ve Kalkınma Partisi Anayasa Komisyon Başkanımız Yusuf Beyazıt’a aynı aynı bilgi notunu kendisine attım.
Adalet ve Kalkınma Partisi bir diğer milletvekilimiz Mustafa Arslan’a da attım.
Diğer milletvekilimiz Cüneyt Aldemir’i aradım. Telefonuna yönlendirmeden danışmanı çıktı.
Devamında Tokat Valimiz Sayın Numan Hatipoğlu’na kendisine bu süre zarfında gösterdiği ilgiden ve hassasiyetten dolayı da teşekkür ediyorum.
Sayın Valimize de bilgi notu attım akşamüzeriydi. Sayın Valimiz beş dakika sonra dönüş yaptı.
Ayrıca Sayın Valimizi aramadan ben Sulusaray MHP İlçe Başkanını da aradım. Bu haberin doğruluğunu sordum. Akif başkan da bu haberin doğru olduğunu söyledi.
Ve Sulusaray’a vekaleten bakan Yeşilyurt Kaymakamımız Murathan Cebeci’yi aradım. Bak isim veriyorum hep. Sordum Sayın Kaymakamımıza. Kendisi imzaladığını söyledi. Ben de aynı bilgi notunu Sayın Valimize ilettim.
Sayın Valimize şunu da söyledim. Bunlar hep mesajlarımızda vardır. Milliyetçi Hareket Partisi’nin meclis üyeleri de, AK Parti’nin meclis üyeleri de imza atmışlar. Bu konu size gelecek, sizden hassasiyet bekliyorum dedim.
Ben burada sayın valime attığım bilgi notu mesajını da aynı aynı mesajı sayın vekillerimize de attım. Sadece bir tanesini okuyayım. Yani hemen hemen de hepsine aynı mesaj attım. Sayın Valim hayırlı akşamlar 15 Temmuz alçak darbe kalkışmasına canı pahasına karşı koyarak şehit olan Astsubay Ömer Halisdemir isminin Sulusaray Belediye Meclis kararı ile kaldırıldığı ne yazık ki vekaleten bakan Yeşilyurt Kaymakamlığı’nın da buna olur verdiği bilgisi geldi. Toplum Toplum vicdanını kanatacak bu gelişmeyle ilgili son karar için valilik makamınıza gönderildiği belirtiliyor. Bu ülke için canını verenlerin isimlerini mekanlardan kaldırılması, bizleri derinden etkilediği gibi şehitlerimizin de ruhunu da incitecektir Gereğini yapacağınızı canı gönülden inanıyoruz. Saygılarımla.
Sağ olsun Sayın Valim, beş dakika sonra arayarak ben bunun reddedeceğini reddedeceğim dedi.
Aynı şekilde Milliyetçi Hareket Partisi Tokat Milletvekilimiz Yücel Bulut akşam saatlerinde bana döndü. Tokat MHP İl başkanımız da, Sulusaray ilçe başkanımızla konuşarak altına imza atan Milliyetçi Hareket Partisi meclis üyelerinin derhal istifalarını alalım dedi.
Konu bu şekilde şimdi Belediye Başkanı giderayak bir suçlama peşinde, cemiyetimizi hedef almıştır.
Tokat Gazeteciler Cemiyeti Türkiye’nin en köklü cemiyetlerinden bir tanesidir. Cemiyetimizin bugüne kadar Necmettin Coruk’la hiçbir ne talebi olmuştur, ne görüşmesi olmuştur. Biz bu süre zarfında Sulusaray’a ne gibi zarar vermiş olabiliriz? Sulusaray’a ne kötülük etmiş olabiliriz? Bu kararı alırken bize mi sordu? Veyahut biz mi imza attık yani? Sayın Belediye Başkanın kendisi şu anda ihraç edildi. Bildiğim kadarıyla da istifa etti. Acaba giderayak birilerini hedef hedefe koymak, birilerini zan altında bırakmak için birtakım çalışmalara başlamış. Bu aşamadan sonra biraz daha sağlıklı düşünürse kendisi açısından daha iyi olur diye düşünüyorum.
Sulusaraylı hemşehrilerime de buradan işin doğrusunu detaylı olarak anlatmış oldum.
Hepinize teşekkür ediyorum.  Zeynep Nur KAYMAK

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın