Şanlıurfa’nın kentsel dönüşümden etkilenen bölgeleri

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, Eyyübiye'nin Tepe Mahallesi'nde 16 yıldır yılan hikâyesine dönüşen kentsel dönüşüm ve kamulaştırma söy...

 Şanlıurfa’nın kentsel dönüşümden etkilenen bölgeleri

11.08.2023 - 11:45

Güncelleme : 11.08.2023 - 11:45

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, Eyyübiye’nin Tepe Mahallesi’nde 16 yıldır yılan hikâyesine dönüşen kentsel dönüşüm ve kamulaştırma söylemleri ile mağdur edilen halkın sesi oldu.

Her hafta Cuma günü saat 11.11’de Şanlıurfa‘nın bir sorununu ve bu soruna yönelik çözüm önerilerini paylaşan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan bu hafta ise Eyyübiye’nin Tepe Mahallesi’nde 16 yıldır yılan hikâyesine dönüşen kentsel dönüşüm ve kamulaştırma söylemleri ile mağdur edilen halkın sorunlarını gündeme taşıdı.

Eyyübiye’nin Tepe Mahallesi halkı yaşadıkları sorun ve mağduriyetlerinin çözümü için HÜDA PAR’a başvurmuştu. Buna karşılık olarak mahalle sakinlerini ziyaret edip sorun ve mağduriyetlerini yerinde inceleyen HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan “HÜDA PAR olarak bu hafta adeta yılan hikâyesine dönüşen, 16 yıldır kentsel dönüşüm ve kamulaştırma söylemleri ile mağdur edilen halkımızın sesi olacağız ve onların yaşamış olduğu mağduriyetleri gündeme taşıyacağız” dedi.

Mağdur olan vatandaşlardan birisi “16 senedir dediler ki eviniz kamulaştırılacak. Görüyorsunuz, her taraf harabe olmuş. Burası başıma yıkılacak. Gelip yapsınlar ya da müsaade etsinler biz kendimiz yıkıp yeniden yapalım” dedi.

Mağdur olan başka bir vatandaş “Allah aşkına, bu evde oturuluyorsa vallahi biz de oturmaya razıyız. Değerli belediye başkanımızdan biz bunu istiyoruz; ya kamulaştırsın, ya yıksın, ya yapsın… Bize bir yol göstersin” dedi.

Mağdur olan diğer bir vatandaş “Şu alan benim tapulu yerimdir. Ben şuraya duvar ördüm. Belediye personeli gelip müdahale etti. Normalde benim tapulu yerimdir ve dükkân olarak vergisini de ödüyorum. Mağdurum, mağduriyetimin giderilmesini devlet yetkililerinden rica ediyorum” dedi.

“BENİM TAPULU MALIMDIR”

Yine mağdur olan başka bir vatandaş ise “Ben çocuğu evlendirdim 62 bin 500 TL kira ödedim. Oysaki 62 bin 500 TL’ye ev yapılırdı. Neden bu zulüm var? Buyurun, bakın buraya kadar benim tapulu malımdır. Belediye kullanıyor. Ne işgaliye parası veriyor, ne yıkıma izin veriyor ne de yapıya izin veriyor… Sebep ne? Acaba iki tane kuyumcu burada yaşasaydı böyle mi olurdu?” diyerek yaşadığı mağduriyet ile ilgili serzenişte bulundu.

“NE İMAR İZNİ VERİYOR NE DE KAMULAŞTIRIYOR”

Özaslan “Burası Eyyübiye Tepe Mahallesi Harran Kapı Caddesi. Büyükşehir Belediyesi’nin bahsetmiş olduğu Turizm Yolu üzerinde bulunan mahalle. 16 yıldır bu mahalledeki insanlar belediye tarafından mağdur ediliyor. Büyükşehir Belediyesi buradaki iş yerleri ve evleri ne kamulaştırıyor ne kendisi yıkıyor ne de buradaki mahallelinin yıkmasına izin veriyor. Yani ne imar izni veriyor ne de kamulaştırıyor” dedi.

“ALLAH’TAN REVA MIDIR?”

Özaslan “Şimdi Büyükşehir Belediyesi yetkililerine sesleniyorum; Siz evlerinizde rahat uyuyabiliyorsunuz. Peki, bu mahallenin sakinleri evlerinde rahat uyuyabiliyor mu acaba? İnsanlar burada nem içinde, rutubet içerisinde, kokudan bile durulamayacak evlerde yaşamak zorunda kalıyor. Allah’tan reva mıdır?” dedi.

“AYNI SIKINTIYI YAŞIYOR”

Özaslan “16 yıldır mahalleli bekliyor. Az önce bir kardeşimiz anlattı; çocuğunu evlendirmiş, kiraya çıkmak zorunda. Hâlbuki imar izni olsa, üst katına bir ev yapacak ve çocuğu kiracı olmayacak. Tepe Mahallesi ile beraber Yeşildirek Mahallesi de aynı sıkıntıyı yaşıyor. Orada da evler insanların tepesine yıkılacak. Belediye ne imar izni veriyor ne de insanların yıkmasına izin veriyor” dedi.

“BASİT OLAN BİR ADIMI ZORLAŞTIRMANIN HİÇBİR ANLAMI YOK”

Özaslan “Çözüm çok basit. Büyükşehir Belediyesi ya burayı kamulaştıracak ya da imar izni verecek, insanlar kendi eliyle burayı yıkıp yeniden imar edecekler. Bu kadar basit olan bir adımı zorlaştırmanın hiçbir anlamı yok. İnsanları mağdur etmenin hiçbir anlamı, izahı ve açıklaması yok . Lütfen, Büyükşehir Belediyesi bir an önce hızlı bir şekilde adım atsın. Bu insanları mağdur etmeden gelsin kamulaştırsın, yolu da genişletsin” diyerek çözüm için Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne çağrıda bulundu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın