ŞANLIURFALI ASTRONOM HALİL BAĞIŞ STELLAR LAB PROJESİYLE SABANCI VAKFI FARK YARATANI SEÇİLDİ

SABANCI VAKFI MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI GÜLER SABANCI: “TÜRKİYE’DE ÇOK İYİ, ÇOK FEDAKÂR İNSANLAR VAR. FAYDA YARATMAK İÇİN ÇABA GÖSTEREN, MÜCADELE EDEN BU İNSANLARI TANIMAK İNSANLIK ADINA BANA BÜYÜK UMUT VE ŞE...

 ŞANLIURFALI ASTRONOM HALİL BAĞIŞ STELLAR LAB PROJESİYLE SABANCI VAKFI FARK YARATANI SEÇİLDİ

03.06.2021 - 9:39

Güncelleme : 03.06.2021 - 9:39

SABANCI VAKFI MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI GÜLER SABANCI: “TÜRKİYE’DE ÇOK İYİ, ÇOK FEDAKÂR İNSANLAR VAR. FAYDA YARATMAK İÇİN ÇABA GÖSTEREN, MÜCADELE EDEN BU İNSANLARI TANIMAK İNSANLIK ADINA BANA BÜYÜK UMUT VE ŞEVK VERİYOR”

Sabancı Vakfı’nın 2009 yılından bu yana toplumsal gelişmeye katkıda bulunan kişilerin hikâyelerini görünür kılmak ve topluma ilham vermek için yürüttüğü Fark Yaratanlar Programı’nın 12. Sezon Fark Yaratanları tanıtıldı. Şanlıurfalı astronom Halil Bağış, çocuklara astronomi bilimini sevdirme hedefiyle gönüllü çalışmalar sürdüren Stellar Lab projesiyle 12. sezonda seçilen 5 Fark Yatandan biri oldu.

Halil Bağış tarafından kurulan Stellar Lab, Türkiye’nin ilk dijital astronomi kütüphanesi olma özelliği taşıyor. Farklı yaş gruplarına uygun hazırlanan eğitim, atölye ve içeriklerle astronomi bilimini erişilebilir hale getirmeyi hedefleyen Stellar Lab, şimdiye kadar 80 lisede bilim kulübü kurulmasına aracılık etti. Stellar Lab aynı zamanda öğretmenler ve veliler için de materyaller tasarlıyor.

“Fark Yarat Hayatlar Değişsin” sloganıyla yeni sezonuna başlayan program, YouTube üzerinden gerçekleşen yayın ile Fark Yaratanları Türkiye’ye tanıttı. Buluşmada yeni sezonun 5 Fark Yaratan’ının yaşadıkları çevrede karşılaştıkları sorunları gidermek üzere geliştirdiği projelerle topluma cesaret veren hikâye ve deneyimleri izleyicilerle paylaşıldı.

Programın, bireyleri fark yaratmaları için teşvik ettiğini ve topluma ilham kaynağı olduğunu belirten Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Bu seneyle birlikte Türkiye’nin 81 ilinden 8.000’e yakın başvuru aldık. Eğitim, sağlık, çevre gibi farklı alanlarda çalışan Fark Yaratanların ilham veren hikayelerini paylaştığımız videolar, Türkiye ve yurt dışında 35 milyonu aşkın izlenme rakamına ulaştı. Her yıl titizlik ve özen ile seçtiğimiz, büyük bir iradeye ve mücadele ruhuna sahip insanların başarılarını anlatan videoları izledikçe, topluma faydalı işler yapan, ülkemin bu güzel insanlarını tanıdıkça müthiş bir mutluluk duyuyor ve gelecek için umut doluyorum. Bu program vasıtasıyla özellikle gençlere tavsiyem şu; tabi ki istediğiniz ve başarılı olacağınız bir işiniz olmasını temenni ederim ama hayat sadece bundan ibaret değil. Hayatın önemli bir kısmı da insan sevmek ve faydalı olmaktır. Toplumsal faydaya katkıda bulunan insan mutlu ve huzurlu olur. Faydalı insan olabilmek bir şanstır. Hepsinin bu şansa sahip olmasını dilerim” dedi.

Güler Sabancı, Sabancı Vakfı’nın 5 yeni Fark Yaratanına çalışmalarını geliştirebilmeleri için ihtiyaç duydukları alanlarda eğitim, atölye ve mentörlük desteği sağlandığını belirtti. Güler Sabancı, “Böylesi bir pandemi sürecinde 4 bine yakın müracaat aldık. Onun için diyorum ki, Türkiye’de çok iyi, çok fedakâr insanlar var. Fayda yaratmak için çaba gösteren, mücadele eden insanlar var ve bu insanları tanımak insanlık adına bana büyük umut ve şevk veriyor. Fark Yaratanlar Programı’nın 12. sezonunda İstanbul’dan Adana’ya ve Denizli’ye uzanan hikayelerde, engelli bireylerin sanata özgürce katılabilmesi için çalışan bir tiyatro sanatçısını; Türkiye’nin ilk dijital astronomi kütüphanesini kuran, astronomi bilimini erişilebilir hale getirmeyi hedefleyen genç bir bilim insanını; Denizli’nin Eziler köyünde sporla

tüm köyün hayatını değiştiren bir beden eğitimi öğretmenini; engelli bireylerin eğitim, sağlık, istihdam ve sosyal hayata katılımındaki zorlukları ortadan kaldırmak için çalışan bir sosyal girişimi ve kent yaşamı içinde diyalog kurulabilen kamusal alanlar yaratmayı hedefleyen gençleri daha yakından tanıyacağız. Sabancı Vakfı olarak Fark Yaratanlar Programı’nın 12. yılında Bu Köyde Herkes Sporcu, Erişilebilir Her Şey, Onaranlar Kulübü, Stellar Lab ve Türkiye Engelsizler Kültür, Sanat ve Eğitim Merkezi, projelerini desteklemekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın