Şanlıurfa’da umutlu bekleyiş: Fiyatlar düşüşe geçiyor!

Tüm Emlakçılar Oda Başkanı Selahattin Tokmak, “Yeni Evim” kampanyasına Şanlıurfa’daki müteahhitlerinin ilgisi olmadığını konut fiyatlarında düşüşü...

 Şanlıurfa’da umutlu bekleyiş: Fiyatlar düşüşe geçiyor!

18.01.2023 - 15:54

Güncelleme : 18.01.2023 - 15:54

Tüm Emlakçılar Oda Başkanı Selahattin Tokmak, “Yeni Evim” kampanyasına Şanlıurfa’daki müteahhitlerinin ilgisi olmadığını konut fiyatlarında düşüşün yaşandığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin ortak yaptığı açıklamayla duyurdukları “Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim” kampanyasının başvuruları başladı.

Tüm Türkiye’de başlayan kampanyayı Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Oda Başkanı Selahattin Tokmak, Urfanatik Gazetesine değerlendirdi.

Başkan Selahattin Tokmak, “Yeni Evim” kampanyasına Şanlıurfa’daki müteahhitlerinin ilgisi olmadığını konut fiyatlarında düşüşün yaşandığını söyledi.

“KAMPANYAYA KATILIM SAĞLAYAN MÜTEAHHİT GÖRMEDİK”

Tüm Emlakçılar Oda Başkanı Selahattin Tokmak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Bakanımızı açıklamış olduğu paket dün itibariyle devreye girmiş oldu. Şanlıurfa 3 bölge olarak açıklandı. 3 bölge demek 2 milyona liraya kadar 0.69 kredi oranıyla faydalanabilecek olduğu anlamına geliyor. Bu konu da biz müteahhitlerle görüşmeler sağladık şu anda bu kampanyaya katılım sağlayan müttehittin olduğunu biz görmedik şu ana kadar öyle bir yapı yok. Büyükşehirlerde büyük firmaların yapmış olduğu konutlara daha çok isabet ediyor bu konu.

“FAİZ İNDİRİMİNİ FIRSAT BİLİP KONUT FİYATLARINI ARTTIRDILAR”

Şanlıurfa’da ilk evim projesi kapsamında şu an itibariyle hiçbir müttehit bu şekilde bir projede bulunmamakla beraber bazı mülk sahipleri faiz indirimin olmasını fırsat bilerekten fiyatların artırması boşa çıkmış oldu çünkü bu kampanyaya dahil olan inşaat firması yok ve olacağını da ben düşünmüyorum buna rağmen mülk sahipleri kendi 2. el olan konutlarını fiyatlarını yükseltiler biz bunu gözlemledik konutlarda tekrardan bir indirim söz konusu diyebiliriz.

“ŞANLIURFA’YA CİVAR İLLERDEN TALEP GELİYOR”

Civar illerden bile talep geliyor bizzat bizi arıyorlar bu kapsamda herhangi bir inşaat firması var mı? Bu kapsamda biz konut almak istiyoruz diyenlerde var. Dediğimiz gibi Şanlıurfa’da bu kapsamı içerisine alan hiçbir inşaat firması yok ama yakın tarihte bakanlığın bir çalışması var 2.el konutları kapsayacak buna benzer bir projenin olacağını bekliyoruz bu yeni proje olursa daha kolay kredi çekerek konut sahibi olabilecekler bu duyum bile insanların fiyat artırma yöntemine gitmeleri de bizi düşündürücü hale getiriyor biz tekrardan diyoruz ki; gayrimenkul sahipleri bunu fırsat bilerekten gayrimenkulün fiyatlarıyla oynamayın biz esnafımızla gerekli uyarıları yaptık.

“EMLAKÇILAR GÜNAH KEÇİSİ İLAN EDİLİYOR”

Esnafımız normal şartlarda her zaman günah keçisi ilan ediliyor, gayrimenkulün fiyatları yüksek olmasının sebebini emlakçıların olduğu söyleniyor vatandaş tarafından ama böyle bir algı yanlış vatandaş tarafından ama böyle bir algı yanlış tabi ki.

“EMLAKÇILAR FİYATLARININ ARTMASINI İSTEMEZ”

Pazarlama sektörünün altın kuralı vardır fiyatından pahalı olan gayrimenkulü pazarlamak çok sıkıntılı ve zor bir süreç gösterir bu yüzden dolayı hiçbir gayrimenkul firmamız fiyatların yüksek olmasını istemez” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın