Şanlıurfa’da göç başladı: GPRS ile takip edilecek

Şanlıurfa’daki Birecik ilçesinde nesli tükenme tehlikesi altında bulunan Kelaynak kuşları koruma altında tutuluyor. Göç yolun u izlemek için 4 kel...

 Şanlıurfa’da göç başladı: GPRS ile takip edilecek

07.07.2023 - 16:27

Güncelleme : 07.07.2023 - 16:27

Şanlıurfa’daki Birecik ilçesinde nesli tükenme tehlikesi altında bulunan Kelaynak kuşları koruma altında tutuluyor. Göç yolun u izlemek için 4 keleynak kuşuna GPRS cihazı takıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 3. Bölge Müdürlüğüne bağlı Birecik Şefliği Kelaynak Üreme İstasyonu’nda koruma altındaki 30 kelaynaktan 4’üne göç yolunun izlenmesi amacıyla GPRS cihazı takıldı.

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde Doğa Koruma ve Milli Parklar 3. Bölge Müdürlüğüne bağlı Birecik Şefliği tarafından 1977’de 2 erişkin ve 9 yavruyla başlayan üretim çalışmaları neticesinde 39 yavrunun katılmasıyla kuşların sayısı 321’lere ulaştı. Birecik Kelaynak Üretme İstasyonu’nda her yıl çok sayıda yavru doğuyor.

Tek eşli olan kelaynak kuşları yılda 1-3 arasında yavru dünyaya getiriyor. Eşlerine sadakatleriyle bilinen bu kuşların bazıları eşleri öldüklerinde yemeyi içmeyi terk edebiliyor ya da kendilerini kayalıklardan atarak ölmeyi seçebiliyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ve Ortadoğu Ornitoloji Derneği (OSME) işbirliğiyle temin edilen güneş enerjisi ile çalışan 4 GPRS, 4 kelaynak kuşuna takıldı. GPRS cihazı ile kuşları göç yollarındaki izlenimleri kontrol edilecek.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın