ÖZDEMİR MİRAS’I TRT REPERTVUARINA TAŞIDI

 ÖZDEMİR MİRAS’I TRT REPERTVUARINA TAŞIDI

19.09.2021 - 12:21

Güncelleme : 19.09.2021 - 12:21
            Gazel Hanım Lakaplı TRT İstanbul Radyosu Yurttan Sesler Korosu Ses sanatçımız Münevver ÖZDEMİR, 2 yıl önce TRT Derleme ekibi ile beraber memleketi Ş.Urfa’ya gelip 10 günden fazla kalarak yöre müziğini kendi topraklarında incelemişlerdi.

Bu araştırmalar dahilinde hazırlanan “Miras Anadolu Ezgileri” Programının Yeni bölümünde konu Ş.Urfa idi.

İl Valisi Abdullah ERİN, Ş.Urfa Devlet THMK Şefi Bakır KARADAĞLI vb. çokça büyükle görüşen heyetin yaptığı röportajlar ve türkü kayıtları esnasında çekilen videolar bu programda kolajlanarak izleyicilere sunuldu.

Münevver ÖZDEMİR ile birlikte kendisi gibi TRT İstanbul Radyosu Sanatçısı olan Dünya TEKİN de Ş.Urfa’da idi. Beraber Kısaslı Aşık Sefai ACET, Folklor Hocası Şükrü ÜZÜMCÜ, Halil SEZGİN, Mercan ÖZKAN, Yunus GÜMÜŞKOLAN vb. çokça sanatçıyı dinleyerek söyledikleri eserleri kayıt altına aldılar.

Türkü, gazel, uzun havalarla sınırlı kalmadı bu araştırmalar. Yöre enstrüman sanatçıları, folklorik oyunları ve bölgeye mahsus dini musiki türü olan çifteler de incelendi.

Çifte örneğini (Hüseyni Makamındaki Curcuna Eser Pervaneler’i) “Ahmet Bahadır CANBAZ, Ziya Hafız, İsmail & Harun DEMİRBAŞ kardeşlerden oluşan” global çapta sahne kapasitesine sahip Grup DERGAH’dan dinledi TRT Derleme Ekibi.

ÖZDEMİR VE TEKİN’İN önyüzü olduğu Derleme ekibinin tamamı ise şu isimlerden oluşuyor.

Trt Derleme Ekibi:
Ankara Radyo Müdürü Merdan GÜVEN
Münevver ÖZDEMİR Trt İstanbul Radyosu ( Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı )
Sabri SABUNCU ( Trt TÜRKÜ Koordinatörü )
Dünya TEKİN ( Trt İstanbul Radyosu Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı )
Abuzer AKBIYIK ( Danışman )
Ümmühan ÇETİN ( Yönetmen )
Nurettin ZORLU ( Kameraman )
Ayşe KOYİNCİ ( Ses Teknisyeni )
Sevinç DEMİRKAYA ( Yönetmen Yardımcısı )

Geçmiş bölümlerinde TRT Ankara Radyosundan THM Müdürü Hasan ÖZEL & TRT sanatçısı Reyhan EDİŞ, Araştırmacı & Yazar DTHMK em. Şefi Halil ATILGAN da katılmışlardı. Miras Anadolu Ezgileri Programı Yeni bölümleriyle TRT müzikte sürecek.

Katkı sağlayan ismini saydığımız veya sayamadığımız tüm sanatçıların emeklerine sağlık.

Haber: A.Gül NAS

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın