ÖSYM duyurdu: 2 yeni sınav

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Eczacılık Sağlık Yeterlilik Sınavı (STS) ve 2023 Eczacılık Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'nın (EUS) 15 Eki...

 ÖSYM duyurdu: 2 yeni sınav

29.09.2023 - 14:21

Güncelleme : 29.09.2023 - 14:21

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Eczacılık Sağlık Yeterlilik Sınavı (STS) ve 2023 Eczacılık Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nın (EUS) 15 Ekim’den itibaren elektronik ortamda e-Sınav olarak yapılacağını duyurdu.

Ersoy, yaptığı duyuruda, dijital dönüşümün sağlanması ve sürdürülebilir hale getirilmesinin ÖSYM’nin en önemli hedeflerinden biri olduğunu belirtti. Tüm dünyanın dijitalleşme çağına girdiğine işaret eden Ersoy, “Dijitalleşen dünyaya uyum sağlamak zorundayız. Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı öncülüğünde en büyük hedefimiz ÖSYM’nin dijital dönüşümünü bir an önce tamamlamaktır. Mümkün. Dijitalleşmenin bir sonucu olarak işin içine yapay zekâ da girdiğinde sistemlerimizi daha verimli hale getirecek şekilde optimize edeceğiz. Dolayısıyla bu planlar çerçevesinde ÖSYM de dijitalleşmesini en kısa sürede tamamlayacak.”

Ersoy, ÖSYM’nin dijitalleşme perspektifini özellikle sınavlarda hayata geçirmeyi hedeflediğini vurgulayarak, elektronik sınav uygulamalarına sağlık alanında iki yeni sınavın eklendiğini duyurdu.

Ersoy, konuya ilişkin şu bilgileri verdi:

“ÖSYM’nin 49 yıllık geleneğinde şimdiye kadar yabancı dil sınavlarının dışında herhangi bir elektronik sınav yapılmadı. Önümüzdeki dönemde, elektronik sınavlarımıza yenilerini ekleyeceğiz. Sağlık alanında kağıt ortamında yürüttüğümüz STS Eczacılık ve EUS sınavlarını 15 Ekim itibarıyla elektronik ortamda gerçekleştireceğiz. Öncelikle aday sayısının az olduğu bazı sınavlarda bu süreci devam ettirmek istiyoruz. Yeni elektronik sınavlarla mevcut kapasitemizi ve kabiliyetimizi güncelleyip zenginleştirerek 2026 yılında 100 bin adayın aynı anda elektronik ortamda sınava girdiği bir sürece hazırlanıyoruz. Aday sayıları yüksek olan YKS, KPSS ve MSÜ gibi sınavları elektronik ortamda yapmak mümkün olmayacak.”

TR-YÖS İÇİN DE ELEKTRONİK SINAV HEDEFİ

ÖSYM Başkanı Ersoy, 12 Kasım’da 27 ülkede TR-YÖS’ün uygulanacağını belirterek, “Nihai hedefimiz, gönül coğrafyamız Balkanlar, Türki Cumhuriyetlerde ve Afrika’da şu anda kağıt tabanlı yapılan TR-YÖS’ü elektronik ortamda yapmak. Yakında yeni sınav türleri de gelecek, bu sınavları da elektronik şekilde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

ÖSYM, 20 Eylül 2014’te ilk kez yabancı dilde elektronik ortamda sınav yapmıştı. Elektronik ilk sınavın “e-YDS” ile başlayan sürecine, 9 yılın ardından iki yeni sınav daha eklenmiş oldu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın