Naci Görür’den İstanbul depremi uyarısı!

Prof. Dr. Naci Görür İstanbul’da Kumburgaz ya da Adalar fay hattının kırılmasını beklediğini eğer bu  fay hatları patlarsa İstanbul’da 7,2 ile 7,6...

 Naci Görür’den İstanbul depremi uyarısı!

26.09.2023 - 15:48

Güncelleme : 26.09.2023 - 15:48

Prof. Dr. Naci Görür İstanbul’da Kumburgaz ya da Adalar fay hattının kırılmasını beklediğini eğer bu  fay hatları patlarsa İstanbul’da 7,2 ile 7,6 büyüklüğünde deprem olabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Naci Görür, yaptıkları araştırmada, Marmara Fayı’na bağlı kolların stres biriktirdiğini ortaya koydu. “Bu fay kilitli ve gerilim biriktiriyor. Kumburgaz ya da Adalar fayının yırtılmasını bekliyoruz. Eğer kırılırsa depremin büyüklüğü 7,2 ile 7,6 arasında tahmin ediliyor. Bu da demek oluyor ki minimum 1000 fay öngörüyoruz.” İstanbul’da 7.2 büyüklüğünde deprem bekliyoruz dedi.”

Bilim Akademisi kurucu üyesi ve Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, olası İstanbul depremiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Ekonomim’de yer alan habere göre “Depremin kaynağı yerin içindedir. Onu öyle Amerikalı gemiye, yok uzaydaki harekete, sıcak havaya, soğuk havaya bağlamak anlamsızdır.” ifadelerini kullanan Görür şunları kaydetti:

Kuzey Anadolu fayının kuzey kolu Marmara fayıdır, 160 km uzunluğundadır, 3 kesimden meydana gelir: Tekirdağ, Adalar ve Kumburgaz fayları. Bu fay kilitli ve stres biriktiriyor. Kayaları kırmak için biriktirdiği kuvvete stres denir. Dolayısıyla bu fay kuvvet biriktiriyor. Kumburgaz ya da Adalar fayının kırılmasını bekliyoruz. Kırılırsa oluşacak depremin büyüklüğü 7,2 ile 7,6 arasında. Demek ki İstanbul’da minimum 7,2’lik deprem bekliyoruz. Tekirdağ fayının kırılmasını beklemiyoruz. Deniz araştırmalarında, Tekirdağ fayının 1912 Şarköy depreminde kırılmış olduğunu, enerjisini boşaltmış olduğunu düşünüyoruz. Deprem beklentimiz, 1999 – 2014 yılına kadar yaptığımız çalışmalarla bunu söylüyoruz. 8 uluslararası gemiyle araştırma yaptık. Araştırmaların Türk başkanı bendim. Dünyada ileri gelen araştırmacılarla araştırma yaptık. İnsansız ve insanlı denizaltılar kullandık. Marmara’nın tabanına dalarak fayları gözümüzle inceledik. Ayağını denize sokmamış insanlar bizden daha fazla konuşuyorlar.

İstanbul’da çok kötü zemin olmadığını belirten Görür, Avrupa Yakası’nın kayma hızından dolayı daha riskli olduğunu ifade etti. Görür, vadiler, akarsu kanalları ve onların alüvyonları ile plajlar ve yapay dolgular dışında Anadolu yakasında zemin diye bir sorunun olmadığını söyledi.

İstanbul’da 100 bine yakın binanın olası depremde yıkılabileceğinin dillendirildiğini belirten Görür, 20 bin binanın yıkılması halinde bile 800 bin insanın can güvenliğinin tehlikede olacağını vurguladı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın