Naci Görür 2 ili uyardı: Deprem tehlikesi var

Diyarbakır'da dün gece saatlerinde meydana gelen depremin ardından Twitter'da paylaşımda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, iki farklı şehri işaret ede...

 Naci Görür 2 ili uyardı: Deprem tehlikesi var

05.06.2023 - 9:21

Güncelleme : 05.06.2023 - 9:21

Diyarbakır’da dün gece saatlerinde meydana gelen depremin ardından Twitter’da paylaşımda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, iki farklı şehri işaret ederek uyarılarda bulundu. Görür “Bu kuşak son depremlerde Arap Levhasının kuzeye doğru hareketiyle sıkışıyor. Benzer sıkışmalar Siirt ve Hakkari bölgelerinde de görülebilir” dedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının ( AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, merkez üssü Diyarbakır’ın Çüngüş ilçesi olan 4,2 büyüklüğündeki sarsıntı kaydedildi. Depremin, 7 kilometre derinlikte gerçekleştiği belirlendi. Depreme ilişkin Prof. Dr. Naci Görür, benzer depremler için iki kentte daha dikkat çekip uyardı.

 

NACİ GÖRÜR’DEN ‘BENZER SIKIŞMALAR GÖRÜLEBİLİR’ UYARISI

Yer bilimci ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, deprem sonrası sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Elmadere-Çüngüş/Diyarbakır’da 4,2 deprem. Deprem Bitlis-Zagros bindirme kuşağı üzerinde. Bu kuşak son depremlerde Arap Levhasının kuzeye doğru hareketiyle sıkışıyor. Benzer sıkışmalar Siirt ve Hakkari bölgelerinde de görülebilir” ifadelerine yer verdi.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın