Kansere karşı kalkan

Aronia, son yıllarda faydaları ile en çok gündemde olan meyvelerden biri. . Diğer tüm meyvelere oranla çok daha yüksek olan antioksidan oranı ile dikkat ç...

 Kansere karşı  kalkan

17.01.2022 - 10:16

Güncelleme : 17.01.2022 - 10:16

Aronia, son yıllarda faydaları ile en çok gündemde olan meyvelerden biri. . Diğer tüm meyvelere oranla çok daha yüksek olan antioksidan oranı ile dikkat çekmesinin yanı sıra yüksek C vitamini seviyeleri, polifenoller, antosiyaninler ve proantosiyanidinler gibi birçok bileşiği bünyesinde barındırıyor.

Aronia, son yıllarda faydaları ile en çok gündemde olan meyvelerden biri. Aslında Kuzey Amerika’ya özgü olan bu meyve, sağlıklı yaşamak isteyenler için oldukça popüler bir meyve olarak tüm dünyanın dikkatlerini üzerine çekiyor. Roseceae familyasından Aronia melanocarpa adı ile bilinen küçük, yuvarlak ve koyu renkli bir meyve türüdür.

Aronia, en iyi mikro besin kaynaklarından biri olarak kabul ediliyor. Diğer tüm meyvelere oranla çok daha yüksek olan antioksidan oranı ile dikkat çekmesinin yanı sıra yüksek C vitamini seviyeleri, polifenoller, antosiyaninler ve proantosiyanidinler gibi birçok bileşiği bünyesinde barındırır.

Vücutta kanserden kalp hastalıklarına kadar birçok rahatsızlığın ana sebeplerinden olan serbest radikallere karşı büyük bir savaş gücü sağlar. Bu nedenle insan sağlığı üzerinde en etkili meyvelerden biri olarak kabul ediliyor.

 

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın