Hilvan’da ki projede sona gelindi

DSİ Şanlıurfa iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor....

 Hilvan’da ki projede sona gelindi

16.09.2022 - 14:24

Güncelleme : 16.09.2022 - 14:24

DSİ Şanlıurfa iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Şanlıurfa ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.  
DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.   Şanlıurfa Hilvan ilçesi İçmesuyu Arıtma Tesisinde çalışmaların sona geldiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi AKCA , ‘Çalışmalarda sona gelinen Şanlıurfa ili Hilvan İlçesi İçmesuyu Arıtma Tesisin tamamlanması ile Hilvan ilçesine memba kalitesinde içme suyu sağlanacağını’ söyledi. İçmesuyu Arıtma Tesisinde bütün imalatların tamamlandığını ve tesisin işletme öncesi performans testlerine başlanılacağını’ ifade eden Genel Müdür AKCA, ‘Atatürk Baraj Gölünden alınan suyun tesiste gerekli arıtma işlemleri yapıldıktan sonra Hilvan ilçe merkezine memba kalitesinde içme suyunun sağlanacağı ve Hilvan İçmesuyu Arıtma Tesisinin kapasitesinin ise 15.000 m³/gün olacağını “ söyledi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın