Harran Üniversitesi, Üniversiteyi Yeni Kazanan Öğrencilerine Yol Gösteriyor

Harran Üniversitesi’nde yeni kazanan öğrencilere yönelik ‘Oryantasyon Günleri’ programı düzenleniyor.Beş gün sürecek oryantasyon günleri çerçevesinde, üniversiteye yeni kayıt yaptırmış öğrencilerin ders ...

 Harran Üniversitesi, Üniversiteyi Yeni Kazanan Öğrencilerine Yol Gösteriyor

06.10.2021 - 10:10

Güncelleme : 06.10.2021 - 10:10

Harran Üniversitesi’nde yeni kazanan öğrencilere yönelik ‘Oryantasyon Günleri’ programı düzenleniyor.

Beş gün sürecek oryantasyon günleri çerçevesinde, üniversiteye yeni kayıt yaptırmış öğrencilerin ders programlarına başlamadan üniversitenin işleyişi, yerleşkeler ve öğrencilerin faydalanabileceği sosyal ve kültürel alanlar ile ilgili bilgiler paylaşılarak öğrencilerin ders programı öncesi okula hızlı uyum sağlaması hedefleniyor. Yeni öğrencilerin üniversite hayatına ve yerleşke kültürüne hızlı adapte olması amacıyla hazırlanan oryantasyon programında kulüpler, spor ve sosyal tesisler, laboratuvarlar, kütüphaneler, idari birimlerin işleyiş şekli ve öğrencilerin bu birimlerden nasıl destek alabilecekleri konusunda bilgilendirmeler yer alıyor.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda gerçekleşen oryantasyon programının açılışına, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Demir, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Bektaş, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Çelik, Harran Üniversitesi Genel Sekreteri Zübeyir Zorlu, birim yetkilileri, akademik danışmanlar ve öğrenciler katıldı.

Oryantasyon programının açılışında Harran Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Cihan Tabak tarafından bilgilendirme sunumunun ardından Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik öğrencilere bir sunum gerçekleştirdi.

Üniversitelerin araştırma ve inovasyon merkezleri olduğunu, toplum ve çevre sorunlarına çözüm üretmek amacı güden kurumlar olduğunu belirten Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik; “Üniversiteler bir düşünce kuruluşudur. Sanattır, üretmektir, hayal kurmaktır. Entelektüel kültür ve bilgi birikimi demektir. Derslerinizi, hocalarınızı ve eğitiminizi ciddiye almanızı tavsiye ediyorum. Özellikle bugün size anlatılacak yeni eğitim öğretim yönetmeliğini iyice dinleyiniz ve uymaya çalışmanızı istiyorum. Harran Üniversitesi sizleri sevgi ve saygıya dayalı yeni bir eğitim anlayışı ile mezun etmek istiyor. Entelektüel gelişiminiz için kampüs etkinliklerine ve öğrenci kulüplerine aktif katılım sağlamaya çalışın.10 dalda eğitim veren Gençlik Ofisimiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemizde her zaman sizlere açık. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuz ile yüzme dahil her türlü spor yapabileceğimiz imkanlarımız mevcut. Hem üniversitemizdeki hem de Teknokentimizdeki proje gruplarına aktif katılım sağlayabilirsiniz. Projesi olmayan, başkasının projesi ile yetinmeye mecburdur. Ayrıca sizlere, yabancı dil hazırlık imkânı sunuyoruz ve bunu değerlendirmenizi istiyorum. Mutlaka proje kültürü ile yetişin, bizler de projeci bir nesil istiyoruz. İstediğiniz kadar hayal kurun, fikir üretin. Bunu projeye dönüştürmedikten sonra Einstein da olsanız fark etmiyor. Einstein’ın dediği gibi başarının %99 gayrettir, emektir, terlemektir; %1’i zekâdır. Sevgili öğrencilerim 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılınızı kutluyor ve başarılar diliyorum” diye konuştu.

 

Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü tarafından organize edilen, Eğitim Fakültesi Araştırma Görevlisi Ayşe Özçınar tarafından sunumları gerçekleştirilen program Harran Üniversitesi tanıtım videosu ile başladı. Sunumlarda Öğrenci İşleri, Bilgi Teknolojileri, Sağlık Kültür, Spor ile Kütüphane ve kulüpler gibi öğrencilerin merak ettiği konular hakkında kısa bilgiler paylaşılıyor.

Sunumların ardından üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler için İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde sosyal alanlarla donanımlı Genç Ofis ve Osmanbey Yerleşkesinde kurulan öğrenci kulüplerinin stantları gezilecek.

Covid-19 önlemleri altında sosyal mesafe kuralları göz önüne alınarak düzenlenen program beş gün sürecek. Programın ilk gününde Eğitim, Fen-Edebiyat, Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri, ikinci gününde İktisadi ve İdari Bilimler, Diş Hekimliği, Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu, üçüncü gününde Akçakale, Birecik, Bozova, Ceylanpınar ve Hilvan Meslek Yüksekokulları, dördüncü gününde Teknik Bilimler ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulları ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, son gününde ise Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu katılım sağlayacak.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın