FAKÜLTEDEKİ DOKTOR EKSİKLİĞİNDEN, VATANDAŞ ŞİKÂYETÇİ!

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yaşanan doktor eksikliğinden dolayı hastaların tedavide sıkıntı yaşadığı öne sürüldü.Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yaşanan uzman hekim ihti...

 FAKÜLTEDEKİ DOKTOR EKSİKLİĞİNDEN, VATANDAŞ ŞİKÂYETÇİ!

07.07.2021 - 14:13

Güncelleme : 07.07.2021 - 14:13

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yaşanan doktor eksikliğinden dolayı hastaların tedavide sıkıntı yaşadığı öne sürüldü.

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yaşanan uzman hekim ihtiyacı konusunda sıkıntı yaşıyor, Bu sıkıntılar vatandaşa sirayet ediyor. Vatandaşlar hastanede eksik olan branşlara için Urfa Siyasilerin ve Rektörün devreye girmesini isteyip, biran önce atamaların yapılmasını istediler.

Şanlıurfa’nın sağlık yükünü kaldırabilecek en önemli hastanelerin başında gelen Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde birçok branşta yaşanan uzman hekim ihtiyacı konusunda Şanlıurfa Milletvekillerinin devreye girerek biran önce atama yapılmasını istediler.

Yeterli branşta doktor olmadığı için hastaların çevre illerde bulunan hastanelere götürmek zorunda kaldıklarını belirten hasta yakınları yaşanan sıkıntıya Hükümet kanadının (AKP)  biran önce çözüm bulması gerektiğini belirttiler.

CİDDİ MANADA UZMAN PERSONEL AÇIĞI VAR

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde ciddi manada uzman personel açığı var.

Üniversite hastanesinde bir nükleer tıp, bir adli tıp, bir Romanoloji uzmanı, bir Plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi, bir Radyasyon Onkoloji, bir İç hastalıkları doktoru, bir tibbi onkoloji, bir Romotoloji, bir çocuk hastalıkları gastrolojisi, Çocuk sağlığı ve hastalıkları kardiyoloji, bir Nefroloji, Çocuk hastalıkları alarjisi, bir çocuk hastalıkları endokrolojisi, Kadın doğum Perinatoloji, Embriyoloji uzmanları dalında en alt sevide eksiklikler mevcut durumda.

ÜNİVERSİTEDE DÖNER SERMAYA ADELETSİZ DAĞITIMI

Üniversitede yaşanan doktor sıkıntısında önemli etkenlerden biride döner sermaye gelirlerinin adaletsiz dağıtıldığı yönünde ileri sürülen iddialar yüzünden Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine atanan doktorların bu yüzden kısa bir süreden sonra memleketimizden tayin isteyerek başka hastanelere gittiği yönünde iddiaları var. Harran Üniversitesi Tıp fakültesi döner sermayesinin birçok tıp Fakültesine göre düşük olduğu ifade ediliyor

ÜNİVERSİTEYE ÜNVAN YÜKSELTMEK İÇİN GELİYORLAR

Bunların yanında bir önemli etken ise Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine gelen personel akademik unvanını yükseltmek için Harran Üniversitesini kullanıyor. Üniversiteye atandıktan sonra belirli bir süre görev yaparak akademik unvanı yüksettikten sonra Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde ki görevinden ayrılıyor.

Vatandaşları üzen ise kentte sağlık sektöründeki personel eksikliği için her geçen gün koşulların iyileştirilmesi beklenirken tam tersi gelişmeler yaşanıyor olması.

Tıp Fakültesi dekanı Prof. Dr. Halil Çitfçi’nin Fakültedeki Akademisyen (doktor) açığını kapatmak için YÖK ve Üniversiteler nezdinde yoğun çalıştığı ifade edildi.

MEHMET CANBEK

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın