EFSANE YÖNETMEN, PARLAYAN YILDIZLAR YETİŞTİRİYOR!

Efsane Yönetmen Mehmet Ali GÜNDOĞDU’nun yeni yıldızı Adanalı Av. Kader KESKİN. Efsane Yö...
 EFSANE YÖNETMEN, PARLAYAN YILDIZLAR YETİŞTİRİYOR!

05.05.2022 - 11:51

Güncelleme : 05.05.2022 - 11:51
Efsane Yönetmen Mehmet Ali GÜNDOĞDU’nun yeni yıldızı Adanalı Av. Kader KESKİN. Efsane Yönetmen, ünlülerin muhabiri Barış YUVA’un sorularını yanıtladı.
Muhabir Barış YUVA: Öncelikle sizinle sohbet  etmek çok güzel bir duygudur benim için…  Çünkü hayatımda sizin çok özel bir yeriniz vardır. Ben üniversite yıllarımda size hayrandım. Ve  aynı zamanda sinema okuyan tüm iletişimciler de  böyle kıymetli Yeşilçam duayenlerine  büyük bir hayranlık duymaktadır. Ne mutlu ki şu an hayran olduğum efsane karşımda!… Bu nedenle çok mutluyum.

Efsane yönetmen: Çok teşekkür ederim Barış Bey…

Muhabir Barış YUVA: Hocam,  sinema sektörüne kazandırdığınız birçok başarılı  dizi ve sinema  eserlerinden  sonra bu sıralar oyunculuk eğitimi de veriyorsunuz. Herkes oyuncu olabilir mi hocam?

Efsane Yönetmen: Evet, herkes oyuncu adayı olabilir; ama herkes oyuncu olamaz. Çünkü öncelikle iyi bir gözlemci gözüyle oyunculuk yeteneğinin tespit edilmesi gerekir. Birçok insan belki de yeteneklidir; ancak bu yeteneğinin farkında değildir. Bu yeteneğinin bir şekilde iyi bir tahlil ve teşhisle keşfedilmesi lazım.  Evet, bugüne kadar çok insanı(yeteneği) meşhur ettim; ancak ben herkese ders vermiyorum. Yetenekli insana ders veriyorum. Çünkü oyunculuk yetenek işidir. Bugün topluma mal olmuş tüm yıldızların hamurunda yeteneğin ham maddesi vardır. Bu ham madde olmadan oyuncunun hamurunu şekillendiremiyorsun. Bu yüzden  oyuncu yetenekli olunca  onu  severek eğitiyorum. İyi bir oyuncu olması  için mücadele veriyorum.

Muhabir Barış YUVA: Sinema, dizi ve tiyatro sektöründe yepyeni oyuncular yetiştirerek  bu alanda çok başarılı yıldızlar kazandırıyorsunuz. Yetiştireceğiniz en son oyunculardan biri de Av. Kader KESKİN. Genç avukatın iyi bir yıldız olacağını söylüyorsunuz. Onu nasıl keşfettiniz?

Efsane Yönetmen: Av. Kader KESKİN’i  birçok ölçüt  ve değerlendirmelerden sonra yetenekli bir oyuncu olduğunu tespit ettik. Şu an hedefim Av. Kader KESKİN’’in iyi bir yıldız olması. Adana’nın sayılı avukatlarından ve benim en başarılı öğrencim diyebilirim. Zarif, doğal, duru, yetenekli, aydın ve sanat dolu bir insan. Her söyleneni kolayca kavrıyor ve anında bunu sahnede uyguluyor. Bu insan üstü bir yetenek ve pratiklik… Bu özelliği, onun iyi bir yıldız olacağının en belirgin işaretidir.  Aynı zamanda oyunculuğu da çok seviyor. Oyunculuğu  büyük bir aşkla ve içinden hissederek yapıyor. Bu da yıldızların gizemli bir başka özelliği… Şu ana kadar en zor sahneleri başarılı bir şekilde sergiledi. Ama bu yeterli değil tabi… Hem teorik hem de uygulamalı eğitimlerimizle daha da olgunlaşacak… O her ne kadar kendini yolun başında görse de;  onun yolun sonuna kadar pessetmeden  yürüyebileceğini biliyorum… Onun iyi bir oyuncu olması için elimden geleni yapacağım. Avukatlıkta olduğu gibi oyunculukta da başaralı olacağından eminim. İlerde başarılı bir oyuncu olduğunda bu satırları okuyanlar, geleceği ne kadar iyi tahmin ettiğimizi anlayacaklardır. Bu tahmin, yüklü bir birikimin sonucunda elde edilen bir detaydır.

Muhabir Barış YUVA:  Sinema alanında yarım asra yakın  tecrübenizle,  şimdi de NUPEL YAPIM çatısı altında sinema, dizi ve tiyatro sektöründe oyuncu yetiştirmeye devam diyorsunuz. Yönetmenlik faaliyetlerinizin yanında bir yandan da  oyuncu yetiştirmek çok yoğun ve yorucu bir program olmuyor mu hocam? Bu enerjinizin kaynağı nereden geliyor hocam?

Efsane yönetmen: Evet doğrudur Barış Bey… Ama ben yönetmenlik kadar seviyorum oyuncu yetiştirmeyi de… Çünkü yönetmen için oyuncu çok önemli bir kaynaktır. Oyuncu, yönetmenin silahından çıkan mermidir. Mermi olmadan hedef, vurulmaz. Yönetmen oyuncusunu keşfettiği zaman ölümsüz eserler ortaya çıkarabilir. Bu yüzden oyuncu ile yönetmen birbirini tamamlayan önemli bileşenlerdir.

Muhabir Barış YUVA: Hocam, çok teşekkür ederim bu kahve tadında sıcak sohbetiniz için…

Efsane Yönetmen: Rica ederim. Ben teşekkür ederim Barış Bey…

Efsane Yönetmen Mehmet Ali GÜNDOĞDU’nun yıldız olma yolunda yetiştireceği oyunculardan Av. Kader KESKİN’le sohbetimize devam edelim

Muhabir  Barış YUVA: Merhaba Kader Hanım,  Nasılsınız? Biraz sizi tanıyalım. Efsane Yönetmen’e  ulaşmak biraz zor…  Siz ulaşmışsınız.  Ders alıyormuşsunuz. Hele ki sizi çok yetenekli bulması son derece büyük bir şans!… Nasıl bir duygu Yeşilçam Efsanesi ve Sinemanın Duayeni Mehmet Ali Hoca’dan ders almak?

Kader KESKİN: Merhaba Barış Bey. Yıllardır avukatlık mesleğimi icra etmekteyim; ancak oyunculuk hep  içimde bir ukde olarak kalmıştı.  Efsane Yönetmen Mehmet Ali Hoca’mla tanıştıktan sonra bu hayalimi gerçekleştirme yönünde adım atmış oldum. Ondan ders aldığım için çok mutluyum ve de çok çok şanslıyım. Efsaneden ders almak bana cesaret veriyor. Onunla çalışmak büyük bir zevk… Mehmet Ali Hoca, çok doğal, duygulu, güler yüzlü ve babacan bir insan… Yani baskıcı, sıkıcı ve boğucu bir yönetmen profili yok onda… Onda Yeşilçam’ın nostaljik atmosferini hissediyorsunuz. Bilgi ve tecrübesiyle yeteneklerimi benden daha iyi  biliyor ve bu yönde beni her geçen gün bir adım daha geliştiriyor. Böylece bende olan keşfedilmemiş bu yeteneklerimi onun sayesinde ortaya çıkararak içimde filizlenen sanatçı kişiliğime kavuşuyorum. Eğitim almak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim. Tek kelime ile o bir efsanedir… İyi ki tanımışım…

Muhabir Barış YUVA: Umarım siz de Mehmet Ali Hoca’nın yetiştirdiği ve meşhur ettiği  birçok yıldızdan biri olursunuz. Ve içinizde hep yaşattığınız o oyunculuk hayalinizi  aldığınız bu özel eğitimlerle gerçekleştirirsiniz.

Kader KESKİN: Dilekleriniz için teşekkür ederim BArış Bey… Çok eğitici ve keyifli bir sohbet oldu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın