Dünya’da ilk kez Şanlıurfa’da uygulandı!

Şanlıurfa GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından Dünyada ilk kez geliştirilen fosfor çözen bir fungus formüle edilerek organik fung...

 Dünya’da ilk kez Şanlıurfa’da uygulandı!

10.10.2022 - 12:16

Güncelleme : 10.10.2022 - 12:16

Şanlıurfa GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından Dünyada ilk kez geliştirilen fosfor çözen bir fungus formüle edilerek organik funguslar Mısır Bitkisinde başka gübreleme yapmadan tarım sektörüne kazandırılacak.

Şanlıurfa’da ürün verimliliği ve çeşitliliğine katkı sağlamak amacıyla faaliyet yürüten GAPTAEM, üretimi yok denilecek kadar azalmış bir çok ürün çeşidini koruma altına alarak yeniden tarıma kazandırmak için çalışma yürütüyor.

ORGANİK FUNGUSLAR MISIR BİTKİSİNDE OLUMLU SONUÇLAR VERDİ

Dünyada ilk kez GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü  tarafından geliştirilen fosfor çözen bir fungus formüle edilerek dünya tarım sektörüne kazandırılacak. Fosfor Çözücü Mikrobiyal formülü ile geliştirilen  organik funguslar Mısır Bitkisinde başka gübreleme yapmadan olumlu sonuçlar verdi.

TAGEM bünyesinde Araştırma Geliştirme Destek Programı çerçevesinde Enstitü müdürlüğü ve özel sektör iş birliği kapsamında Ziraat Yüksek Mühendisi Şahimerdan Türkölmez tarafından yürütülen “Fosfor Çözücü Mikrobiyal Kültür İçeren Biyogübre Formülasyonlarının Geliştirilmesi” projesi kapsamında organik dolgu materyalleri üzerinde geliştirilen fungusların arazi denemelerinin bitki gelişimine etkisi değerlendirildi.

PERİYODİK SULAMA DIŞINDA HİÇBİR UYGULAMA YAPILMADI

Haziran sonunda ekimi yapılan mısırlara ekimle birlikte mikrobiyal gübre uygulaması yapıldıktan sonra hasat zamanına kadar periyodik sulama dışında hiçbir uygulama yapılmadı. Bitkilerin gelişimleri gözlemlenerek hasat gerçekleştirilmiş ve edilen veriler doğrultusunda mikrobiyal uygulamaların oldukça iyi sonuçlar verdiği tespit edildi.

GAPTAEM ortaklığı ile yürütülen bu çalışma ile Dünyada ilk kez fosfor çözen bir fungus Ülke bünyesinde formüle edilerek dünya tarım sektörüne kazandırılacaktır.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın