DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN ‘LAÇIN YOLU’ AÇIKLAMASI

"ERMENİSTAN’DAN BEKLENTİMİZ ‘AĞDAM-HANKENDİ’ VE DİĞER ALTERNATİF YOLLARIN KULLANILMASINA DESTEK VERMESİDİR"

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Laçın Yolu konusunda Azerbaycan'a yönelik el...
 DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN ‘LAÇIN YOLU’ AÇIKLAMASI

14.08.2023 - 16:50

Güncelleme : 14.08.2023 - 16:50

“ERMENİSTAN’DAN BEKLENTİMİZ ‘AĞDAM-HANKENDİ’ VE DİĞER ALTERNATİF YOLLARIN KULLANILMASINA DESTEK VERMESİDİR”

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Laçın Yolu konusunda Azerbaycan’a yönelik eleştirilerin haklı bir zemini bulunmadığı kanaatinde olduğunu bildirerek, “Ermenistan’dan beklentimiz, provokatif adımlardan kaçınarak, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini tanıması, Karabağ’da bulunan Ermeni nüfusun ihtiyaçlarının karşılanması için, ‘Ağdam-Hankendi’ ve diğer alternatif yolların kullanılmasına, ayrıca Azerbaycan’ın Ermeni nüfusunu yeniden entegre etme çabalarına destek vermesidir” açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Laçın Koridoru ile ilgili son gelişmelere ilişkin bugün yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Türkiye, Laçın Yolu konusunda uzun zamandır devam eden tartışmaları yakından takip etmekte ve Azerbaycan’ın konuyla ilgili meşru endişelerini anlamaktadır. Ne yazık ki, Azerbaycan’ın uzun zamandır yüksek sesle dile getirdiği bu endişeler dikkate alınmamış ve bunun sonucunda Azerbaycan egemenlik hakları çerçevesinde uygun gördüğü önlemleri almıştır.

Türkiye, Laçın Yolu konusunda Azerbaycan’a yönelik eleştirilerin haklı bir zemini bulunmadığı kanaatindedir. Halihazırda Laçın Yolu’ndan tıbbi geçişlerin sağlanması, ayrıca kapsamlı malzeme nakline uygun diğer güzergâhların da tahsis edilmiş olması, Azerbaycan tarafının iyi niyetle azami çabayı sergilediğini göstermektedir.

Ermenistan’dan beklentimiz, provokatif adımlardan kaçınarak, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini tanıması, Karabağ’da bulunan Ermeni nüfusun ihtiyaçlarının karşılanması için, ‘Ağdam-Hankendi’ ve diğer alternatif yolların kullanılmasına, ayrıca Azerbaycan’ın Ermeni nüfusunu yeniden entegre etme çabalarına destek vermesidir. Türkiye, bölgede barış ve istikrarın sağlanması için dost ve kardeş Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü, egemenliği ile insani alandaki çabalarının desteklenmesi ve durumu daha da ağırlaştırıcı eylemlerden kaçınılması gerektiğine inanmaktadır.”

ANKA

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın