Dilencilerin yüzde 99’ u suriyeli

Türkiye'de geçici koruma kapsam...
 Dilencilerin yüzde 99’ u  suriyeli

23.03.2022 - 14:55

Güncelleme : 23.03.2022 - 14:55
Türkiye’de geçici koruma kapsamında bulunan ve uyarılara rağmen Şanlıurfa’da dilencilik yapanların yüzde 99’u Suriyeli olduğu belirtildi. Yakalanan Suriyeli dilencilerin Şanlıurfa Valiliği, İl Göç İdaresi tarafından Resulayın ve Tellabiyat’ta bulunan güvenli bölgelere gönderilmesi gerektiği öğrenildi.
Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve ramazan ayının yaklaşması ile birlikte sayıları her geçen gün artan dilencilerin neredeyse tamamına yakını ülkemizde misafir olarak kalan Suriyeliler olduğu öğrenildi.

DİLENCİLERİN YÜZDE 99.99 SURİYELİ

Yeniurfa Gazetesinin dünkü sayısında yer alan “Urfa’ya Ramazan Ayı Öncesi Dilenciler Akın Etti” haberi üzerine gazetemiz haber merkezine dönüş yapan yetkililer, “Şanlıurfa’da

her gün gece saat 23’00 kadar ekiplerin dilenci uygulaması yaptığını, Yakalanan dilencileri bekletme yetkileri olmadığından evlerine yakın yere bıraktıkları. Dilencilerin yüzde 99.99 Suriyeli olduğunu, daha önce göç idaresine yazı yazdıklarını dilencilik yapanların sınır dışı edilmesi için olumsuz cevap aldıklarını belirttiler.

SURİYELİLERİN GÜVENLİ BÖLGELERE GÖNDERİLMESİ GEREK

İl merkezine kaçak yollarla giriş yapan ve ana caddelerinde çocuklarıyla birlikte dilenen Suriyeliler haklarında işlem yapılamıyor. Bu nedenle Suriyeli dilencilerin Resulayın ve Tellabiyat’ta bulunan güvenli bölgelere gönderilmesi gerektiği öğrenildi.

Şanlıurfa’da, Suriye uyruklu çocuk ve kadın dilenci sayısında son zamanlarda patlama yaşanıyor.

VATANDAŞLARIN DUYGULARINI İSTİSMAR EDİYORLAR

İnsanların dini duygularını istismar ederek haksız kazanç sağlayan dilenciler, Ramazan ayına sayılı günler kala en çok cami önleri, meydan, cadde, otobüs durakları ve üst geçitlerde ve bankamatik önlerinde durarak vatandaşların duygularını istismar ediyorlar.

MEHMET CANBEK

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın