Cambridge ve Londra’da Türk Filmleri Haftası

Bu yıl 4.sü düzenlenen 4. Anadolu’nun Tadı – Türkiye’den Filmler Festivali 2022'ye Cambridge ve Londra mekanları bu yılki programa ortak ev sahipliği yapıyor .

 Cambridge ve Londra’da Türk Filmleri Haftası

01.11.2022 - 14:29

Güncelleme : 01.11.2022 - 14:29

Bu yıl 4.sü düzenlenen 4. Anadolu’nun Tadı – Türkiye’den Filmler Festivali 2022’ye Cambridge ve Londra mekanları bu yılki programa ortak ev sahipliği yapıyor .

film festivali olan 4. Anadolu’nun Tadı – Türkiye’den Filmler Festivali (Taste of Anatolia – Films from Turkey, ‘TOA’) bu yıl 5 Kasım – 11 Kasım 2022 tarihlerinde yapılacak.

Bir hafta sürecek olan festivalde, gösterimler hem online hem de ilk kez TOA’ya ev sahipliği yapan Cambridge‘den Londra‘ya uzanarak İngiltere’de daha büyük bir izleyici kitlesiyle Türkiye’nin yeni filmlerini buluşturacak.

Bu yıl, TOA: Türkiye’den Filmler Festivali programında yıldızlarla dolu 38 film yer alıyor. 10 uzun metraj, 28 kısa film ve 5 belgesel filmden oluşan bu yılın film seçkisinde hem tanınmış hem de yeni kuşak Türkiyeli yönetmenlerden savaş karşıtlığı ve dindarlık gibi sayısız temaları ele alan filmlerin yanında çizgi roman ile aksiyon karışımı bir soygun-gerilim filmi de yer almaktadır.

TOA kapsamında İngiltere’de ilk gösterimini yapacak Türkiye’den filmler arasında ödüllü Bembeyaz / Pure White9 Kasım’da Dalston Rio Sineması’nda izlenebilir. Bembeyaz, Necip Çağan Özdemir’in ilk uzun metrajlı filmi. Hem Rio’da (10/11) hem de Cambridge’deki Old Divinity School’da (06/11) gösterilecek Ceviz Ağacı’nın senaryosunu, yapımcılığını ve yönetmenliğini yapan Faysal Soysal TOA festivaline bizzat katılarak aramızda olacak.

İngiltere prömiyerini yapacak bir diğer film, yönetmen Fikret Reyhan’ın festivallerden ödüllerle dönen Sarı Sıcak filminden sonra yaptığı ve eleştirmenler tarafından çok beğenilen bir aile dramı olan Çatlak filmi.Çatlak, Londra’da Old Divinity School (06/11) ve Artlens’de (08/11) gösterilecek.

TOA 2022’nin öne çıkan filmlerinden bir diğeri ise, Maryna Er Gorbach’ın yönettiği ve çok sayıda ödül kazanmış, Ukrayna-Türk yapımı Klondike. Film, Doğu Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde, 2014 yılında MH17 uçuşunun düşmesi ve ardından yaşanan olaylar nedeniyle hayatları şiddetle alt üst olan bir aileye odaklanıyor. Sundance, Londra, Berlin ve İstanbul gibi prestijli film festivallerindeki gösterimleri ardından, film Cambridge’deki Arts Picturehouse’a (08/11) da geliyor.

Netflix’in ünlü dizisi ‘Kulüp’ün oyuncusu Salih Bademci ve ‘Muhteşem Yüzyıl’ ile dünya çapında üne kavuşan Nur Fettahoğlu, festivalin öne çıkan isimleri arasında yer alıyor.

Taste of Anatolia – Türkiye’den Filmler 2022‘de göze çarpan diğer filmler ise:

  • Tünel (yön. Akın Güngör)
  • Babamın Öldüğü Gün (yön. Emre Sefer)
  • Plastik Rüya (yön. Merve Bozcu)
  • Aynı Gecenin Laciverti (yön. Nuri Cihan Özdoğan)
  • APP (yön. Hatice Aşkın)
  • Başımdaki Dünya (yön. Yalçın Çifçi)
  • Emeğin Sineması: Karanlıkta UyananlarBelgeseli(yön. Ebru Özyurt)

Pandemi nedeniyle zorlu geçen iki yılın ardından, TOA İngiltere’de iki farklı şehirde ve farklı mekanlarda gösterimleriyle sinema severleri coşku ile yeniden karşılıyor. TOA filmleri Cambridge’de Arts Picturehouse, St John’s College’daki Old Divinity School, Christ’s College ve Burwell Village’daki Gardiner Memorial Hall’da gösterilirken, Londra’da Dalston’daki Rio Cinema ve Hackney’deki Artlens’de gösterilecek.

Bu yılki TOA 2022 festival giriş bileti sadece £5 tutarında. Bu bilet hem online hem de Cambridge Üniversitesi’nin kolejlerinde gösterilecek tüm filmleri izlemenize olanak tanır. Festival biletleri Balık Arts’ın online platformu www.balikartstv.com’dan satın alınabilir. Tüm diğer TOA film gösterimleri için biletler doğrudan sinemalardan satın alınabilir.

TOA, sinema vakfı Balık Arts tarafından gençlere film yapımı ve film festivali yönetimini doğrudan deneyimleme hedefinin bir parçası olarak düzenleniyor. TOA ayrıca, Erasmus+ tarafından finanse edilen ve İngiltere’de Balık Arts tarafından yönetilen ulusötesi bir proje olan “Film Beyond Borders”a da ev sahipliği yapıyor. Projenin bu kısmı, İtalya ve Türkiye’deki gençlik grup üyelerinin TOA festivalinin yürütülmesine yardımcı olmaları için İngiltere’ye seyahat etmelerine ve etkinlik planlama atölyelerine katılmalarını sağlayacak.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın