Akaryakıta indirim beklerken büyük zam geliyor

Dünya genelinde en büyük petrol üreticilerinin aldığı üretim kesintisi kararlarının ardından, petrol fiyatları dört ayın en yüksek seviyesine çıkt...

 Akaryakıta indirim beklerken büyük zam geliyor

08.08.2023 - 9:49

Güncelleme : 08.08.2023 - 9:49

Dünya genelinde en büyük petrol üreticilerinin aldığı üretim kesintisi kararlarının ardından, petrol fiyatları dört ayın en yüksek seviyesine çıktı. Bu artışta, ABD’nin faizlerini düşüreceği beklentisi ve Çin ekonomisindeki olumsuz görünümün petrol fiyatlarını desteklemesi etkili oldu. Yükselen petrol fiyatlarının akaryakıt fiyatlarına yansıması ise yurt içinde de bekleniyor.

OPEC+ ülkelerinin gönüllü üretim kesintisi kararları, brent petrolün kazançlarını korumasını sağlıyor. Küresel piyasalar, ABD’de açıklanacak enflasyon rakamlarına odaklanmış durumda. Petrol fiyatlarının artışının, akaryakıt fiyatlarını yükseltme olasılığı da göz önünde bulunduruluyor.

Brent tipi ham petrol vadeli işlemleri, dört ayın en yüksek seviyesine yakın seyrederek varil başına 85 doları buldu. Suudi Arabistan geçen hafta, günlük 1 milyon varillik üretim kesintisini bir ay daha uzatacağını duyurdu. Aynı şekilde Rusya da Eylül ayında günlük 300.000 varil petrol ihracatını azaltacağını açıkladı. Talep tarafında ise Çin’in büyümeyi destekleyici önlemleri ve ABD ekonomisinin iyileşmesi, ham petrol fiyatlarını yukarı çekti.

Suudi Arabistan, arz kısıtlamaları ve artan talep nedeniyle eylül ayı için Asya ve Avrupa’ya satılan petrol fiyatlarını yükseltti. Suudi Aramco, Asya’ya satılan Arab Light ham petrolünün fiyatını 30 sent artırdı. Ancak ABD’ye satılan petrolün fiyatlarında değişiklik yapılmadı. Suudi Aramco’nun ham petrol sevkiyatlarının yaklaşık yüzde 60’ı Asya’ya gidiyor ve çoğu uzun vadeli sözleşmeler çerçevesinde her ay gözden geçiriliyor.

Akaryakıt fiyatları ise vergi artışları ve uluslararası petrol fiyatlarındaki yükselişle birlikte yükseldi. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde benzin ve motorin fiyatları şu şekildedir:

İstanbul:

Motorin litresi: 36.55 TL

Benzinin litresi: 36.13 TL

Ankara:

Motorin litresi: 37.03 TL

Benzinin litresi: 36.63 TL

İzmir:

Motorin litresi: 37.17 TL

Benzinin litresi: 36.74 TL

Sonuç olarak, dünya genelindeki petrol fiyatlarının yükselmesi, akaryakıt fiyatlarını da etkileyerek vatandaşların gündemine oturdu. Bu durum, hem tüketicilerin hem de ekonominin genel dengesi açısından dikkatle takip edilmesi gereken bir gelişmedir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın