7 bin 500 liraya çıkarılmıştı: Nisan ayı itibariyle geçerli olacak

En düşük emekli aylığının 7500 liraya, bayram ikramiyelerinin 2 bin liraya çıkarılmasını da içeren yasa teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul ...

 7 bin 500 liraya çıkarılmıştı: Nisan ayı itibariyle geçerli olacak

30.03.2023 - 9:39

Güncelleme : 30.03.2023 - 9:39

En düşük emekli aylığının 7500 liraya, bayram ikramiyelerinin 2 bin liraya çıkarılmasını da içeren yasa teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Komisyon görüşmelerinde yasa teklifinin kapsamı genişledi. Güvenlik korucuları ve vefatları halinde hak sahiplerine bağlanan emekli aylığı en düşük 7500 lira olacak. Bu düzenlemenin yıllık maliyeti de yaklaşık 1.2 milyar lira olarak hesaplandı. Yüksek yargı mensuplarının ek gösterge ve tazminatlarında da düzenlemeye gidildi.

Komisyon görüşmelerinde emekliye zam başta olmak üzere teklifin maddelerinin yürürlük tarihlerinde düzenlemeye gidildi. En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükseltilmesine yönelik madde nisan ayı ödeme döneminden itibaren uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

 

ZAMLARIN UYGULAMA TAKVİMİ NETLEŞTİ

Yüksek yargı mensuplarının özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik düzenleme ayın başında, kamudaki doktorlara yönelik madde yayımını takip eden ayın 1’inde, diğer maddeleri de yayımı tarihinden itibaren geçerli olacak Muharip gazi aylıkları ile vefatları halinde yakınlarına bağlanan aylıklar, güvenlik korucularının emekli aylıklarına ilişkin düzenleme de 1 Nisan 2023’ten geçerli olacak. Türk vatanına hizmet etmiş Türk vatandaşlarından, vatani hizmet tertibinden bağlanan aylıkların sosyal güvencelerinin olup olmadığına bakılmaksızın, tüm gazilere asgari ücretin net tutarı ödenecek.

 

UZMAN DOKTOR 38 BİN 517 LİRA ALACAK

Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen uzman tabip ve tabip kadro veya pozisyonlarında bulunan personel arasında ücret dengesinin sağlanmasına yönelik olarak ilave ödeme yapılacak. Bugün itibariyle 23 bin 389 lira maaş alan kamu kurumunda çalışan bir uzman doktor, teklifin yasalaşmasıyla 38 bin 517 lira alacak.

 

60 BİN GÜVENLİK KORUCUSU VAR

Komisyonda, teklife yeni madde eklendi. Buna göre güvenlik korucuları ve vefatları halinde hak sahiplerine bağlanan emekli aylığı, en düşük 7 bin 500 lira olacak. Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, kendisi ile AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan önergenin kabul edilmesiyle güvenlik korucularına en düşük 7 bin 500 liralık emekli aylığı bağlanmasının yıllık maliyetinin yaklaşık 1.2 milyar lira olduğunu anlattı. Muharip gazilerin aylıkları arasındaki farklılıklar giderilirken, asgari ücretin net tutarında aylık ödenecek.

 

YÜKSEK YARGIDA EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİ

Teklifle Yargıtay Birinci Başkanı, Danıştay Başkanı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ve Danıştay Başsavcısının ek gösterge oranı, Anayasa Mahkemesi Başkanı ile Yargıtay üyeleri, Danıştay üyeleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekilinin ek göstergesi de Anayasa Mahkemesi üyeleri ile aynı olacak. Yargıtay birinci başkan vekilleri, Danıştay başkan vekilleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili, Yargıtay ve Danıştay daire başkanları, Yargıtay ve Danıştay üyelerinin kıstas aylık oranı Anayasa Mahkemesi üyeleri ile aynı olacak şekilde yeniden düzenlenecek.

 

TAZMİNATLAR DA DÜZENLENDİ

Yargıtay Birinci Başkanı, Danıştay Başkanı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Yargıtay birinci başkanvekilleri, Danıştay başkanvekilleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili, Yargıtay ve Danıştay daire başkanları, Yargıtay ve Danıştay üyelerinin ek tazminat oranı Anayasa Mahkemesi başkan ve üyeleri ile eşit duruma getirilecek.

 

İCRA İŞLEMLERİ DURDURULACAK

İşsizlik Sigortası Kanunu’nda yapılan düzenlemeyle 31 Aralık 2012 ve öncesi döneme ilişkin işsizlik ödeneği başvurularına istinaden yapılan ödemelerden fazla ve yersiz ödeme olduğu tespit edilmiş olup bu maddenin yürürlük tarihi itibarıyla tahsil edilmemiş olanlar silinecek. Fazla ve yersiz ödeme dava, icra takibine konu edildiyse takip ve tahsil işlemlerine devam edilmeyecek. Tahsil edilenler iade veya mahsup edilmeyecek.

 

İŞÇİ ÇALIŞTIRMA SÜRESİ ARTTI

Teklifle kurumların ihtiyaçları doğrultusunda geçici işçi çalıştırma süresi artırıldı. Buna göre geçici iş pozisyonlarında çalışanların çalışma süreleri aynı vize dönemi içinde 11 ay 29 güne kadar uzatılabilecek. Bu sürenin belirlenmesinde idare, kurum ve kuruluşun bağlı veya ilgili olduğu bakanlık yetkili olacak. İdare, kurum ve kuruluşlar tarafından çalıştırılan geçici işçiler, çalıştırıldıkları iş yerlerinde geçirdiği hizmet süresi esas alınarak bu işyerlerinde boş olan sürekli işçi kadrolarına geçirilecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen uzman tabip ve tabip kadro veya pozisyonlarında bulunan personel arasında ücret dengesinin sağlanmasına yönelik olarak ilave ödeme yapılacak.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın